spot_img
joi, 5 februarie, 2026
7.9 C
București

Richard Grenell ii bate obrazul premierul sloven care declarativ susține Ucraina: Sunteți unul dintre membrii NATO care cheltuiește cel mai puțin pentru apărare. V-ați angajat să plătiți 2% în 2014, dar acum plătiți doar 1,29

Trimisul special pentru misiuni al președintelui american Donald Trump, Richard Grenell, a declarat președintelui sloven Natasa Pirc Musar, referitor la sprijinul pe care îl acordă președintelui ucrainean Volodymyr Zelensky, în urma duelului verbal pe care Zelensky l-a avut vineri cu președintele american Donald Trump la Casa Albă, că Slovenia este membrul NATO care cheltuiește cel mai puțin pentru apărare și că, așa cum a subliniat el, „subliniază mai mult decât alianțe”.

„De fapt, sunteți unul dintre membrii NATO care cheltuiește cel mai puțin pentru apărare. V-ați angajat să plătiți două procente în 2014, dar acum plătiți doar 1,29 la sută. Nimic nu subminează NATO mai mult decât să nu vă plătiți partea echitabilă”, a scris Grenell pe platforma X, răspunzând postării lui Pirc Musar care îl susține pe Zelensky.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Dosarul Epstein se detonează și la Forumul de la Davos

    Organizatorii Forumului Economic Mondial au anunțat joi deschiderea unei...

    Cele mai multe concedieri in SUA de la criza din 2009

    Companiile americane au anunțat cel mai mare număr de...

    China nu vrea zona de metale rare dorită de SUA din care vrea să facă parte și România

    China și-a exprimat joi opoziția față de propunerea SUA...

    Jeffrey Sachs: Cazul Epstein este o capcană a Mossad pentru elita de la Washington

    Finanțatorul american Jeffrey Epstein, cu reputație scandaloasă, și dosarul...

    Trump: Aproape am realizat pacea in Ucraina

    Statele Unite depun eforturi mari pentru a pune capăt...

    Avocata prinsă cu șpagă de 60.000 de euro in arest la domiciliu

    Avocata Adriana Georgescu, prinsă în flagrant delict de către...

    Articole relationate

    Categorii populare