Associated Press: Șeful Pentagonului nu vrea să se întâlnească cu omologul său ucrainean și nu va anunța noi livrări de arme către Kiev

Pe 12 februarie, șeful Pentagonului, Pete Hegseth, va deveni primul membru al administrației Donald Trump care va vizita sediul NATO de la Bruxelles, în cadrul unei reuniuni a Grupului de Contact pentru Apărare al Ucrainei (UDCG). Nu este de așteptat să anunțe noi livrări de arme către Kiev, relatează Associated Press.

Potrivit oficialului american, Hegseth nu plănuiește să se întâlnească unul la unu cu omologii săi ucraineni.

O declarație a Pentagonului care anunță următoarea călătorie a lui Hegseth spunea că acesta va „reafirma angajamentul președintelui Trump de a pune capăt diplomatic al războiului din Ucraina cât mai curând posibil” și „subliniază necesitatea unei conduceri europene sporite în acordarea asistenței de securitate Ucrainei”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Putin ordonă implementarea inteligenței artificiale

    Președintele Vladimir Putin a instruit guvernul, împreună cu liderii...

    Trump prelungește ridicarea embargoului asupra petrolului rusesc

    Administrația Trump ar putea anunța astăzi, 10 aprilie, o...

    Coreea de Sud dă intre 67 și 405 dolari la 70% din populație sprijin in criza energiei

    Adunarea Națională a Republicii Coreea (Coreea de Sud) a...

    CIA se bazează pe inteligența artificială

    Agenția Centrală de Informații a SUA (CIA) consideră că...

    Zelenski acuză că Parlamentul vrea să creeze haos

    Vladimir Zelenski a cerut „neutralizarea” forțelor politice care ar...

    Articole relationate

    Categorii populare