Fiscul sibian: „Fructele neculese” din chiriile încasate de Iohannis mai depind de un proces până să fie recuperate

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Sibiu anunță că mai are de recuperat o jumătate din imobilul din care fostul primar al Sibiului, Klaus Iohannis, încă președinte al României, a încasat chirii de câteva sute de mii de euro, deși nu ar fi avut dreptul. Abia după ce și cealaltă jumătate va fi înscrisă în Cartea Funciară cu statul român drept proprietar, Fiscul va demara procedurile de recuperare de la familia Iohannis a ceea ce în limbaj de specialitate poartă denumirea de „fructe neculese”, transmite Turnul Sfatului.

După ce în presa centrală a fost intens mediatizat faptul că Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a motivat hotărârea dată în septembrie 2024 – prin care a fost pierdută definitiv și ultima șansă a familiei Iohannis de a mai recupera imobilul din centrul istoric al Sibiului – reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice (AJFP) Sibiu au emis un comunicat în care descriu demersurile făcute până acum pe acest subiect.

„Anul 2024 a fost decisiv în privinţa obţinerii unei hotărâri judecătoreşti definitive cu privire la vocaţia succesorală indubitabilă a Statului Român de a culege moştenirea vacantă după proprietarii defuncţi Ghenea Eliseu şi Ghenea (n.Baştea) Maria (proprietarii inițiali în toată această istorie ai imobilului din Sibiu, de pe strada Nicolae Bălcescu, nr. 29 – n.r.)”, se arată în comunicatul remis de AJFP Sibiu

Hot this week

Topics

Mai mult

    Unii din consilierii lui Trump îi cer să pună capăt războiului din Iran

    Unii dintre consilierii președintelui american Donald Trump i-au spus...

    Președintele Curții de Apel din Anvers: Belgia e un narco stat mafiot

    Președintele Curții de Apel din Anvers, Bart Willocks, a...

    Tucker Carlson: Israelul poate distruge NATO

    Jurnalistul american a declarat că există legături directe între...

    Americanii sunt supărați pe Israel după atacurile asupra depozitelor petroliere iraniene

    Atacurile israeliene asupra instalațiilor de depozitare a petrolului din...

    Se va opri jefuirea românilor de companiile de telefonie?

    Operatorii de telefonie vor trebui să factureze serviciile calculate...

    Explozia prețului la carburanți din Orient nu a avut încă loc

    Creșterea prețurilor la carburanți din ultimele zile nu reflectă...

    Articole relationate

    Categorii populare