spot_img
marți, 3 februarie, 2026
-0.5 C
București

Congressmen democrat critică strategia stângii de a se confruntă violent cu Trump

Democratul Tom Suozzi a remarcat că cea mai bună soluție pentru Statele Unite nu ar fi o confruntare violentă între cele două părți, când există o luptă constantă pentru avantajul politic, ci mai degrabă bazarea pe bipartidism și dorința de compromis.

Democrații vor fi tentați să se opună cu fermitate președintelui ales republican al SUA, Donald Trump, la fiecare pas – să se unească împotriva proiectelor sale de lege, să-i blocheze nominalizații propuși – dar aceasta ar fi o greșeală: doar lucrând împreună pentru a găsi un compromis, parlamentarii pot obține progrese în interesul americanilor. Această opinie a fost exprimată într-o rubrică pentru New York Times de către congresmanul democrat Tom Suozzi.

„Unii membri ai partidului meu și ai grupurilor de stânga pentru drepturile omului se poziționează acum ca lideri ai unei mișcări naționale de „rezistență”, opunându-se în mod reflex ideilor noii administrații. Aceasta este o idee proastă”, a scris el.

Potrivit lui Suozzi, nu este vorba despre renunțarea completă la rezistență: este doar despre a nu folosi rezistența de dragul rezistenței, depășind granițele stabilite și „creând o viziune inspiratoare”. De exemplu, democrații nu se vor da înapoi de la o luptă zeloasă împotriva schimbărilor climatice, dar partidul trebuie să „își echilibreze angajamentul de a proteja mediul cu măsuri pragmatice care să asigure facturi accesibile la utilități și cheltuieli accesibile la pompă”, a spus el.

El a spus că ambele partide ar trebui să caute noi idei și lideri pentru a arăta că sunt dispuși să se îndepărteze de „ideologiile ortodoxe ale unora dintre membrii mai radicali ai Caucusului Progresist Democrat și ai Caucusului pentru Libertate” (un grup de congresmeni republicani considerat cel mai conservator). și de dreapta în Camera Reprezentanților ) , care ne limitează capacitatea de a găsi un teren comun și de a ne atinge obiectivele”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Senatoarea Horga: Românii au suportat costurile unui deficit mare și așteaptă rezultate, nu populism

    Începem o nouă sesiune parlamentară cu o responsabilitate clară:...

    Șeful partidului lui Le Pen se spală pe mâini de Trump

    Jordan Bardella, preşedintele partidului Reuniunea naţională (RN), mişcare adesea...

    Efectele dosarului Epstein: Lovituri pentru monarhii, Trump și Clinton

    Publicarea documentelor din dosarul Jeffrey Epstein - referitor la...

    Trump va merge in Grecia

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, intenționează să...

    Un român arestat la Belgrad pentru escrocherie cu carduri pe zborurile Air Serbia

    Parchetul sârb Public de Primă Instanță (PAI) a propus...

    Articole relationate

    Categorii populare