spot_img
sâmbătă, 28 februarie, 2026
3.1 C
București

NOILE TARIFE RCA: In zona Bucureşti/Ilfov, cel mai mic tarif de referinţă pleacă de la 1.844 lei pentru o putere a maşinii de 50 kw sau mai puţin, grupa de vârstă 51-60 şi poate ajunge la 5.240 pentru grupa de vârstă de 30 de ani sau sub 30, pentru o maşină cu o putere de peste 300 kw

Noile tarife de referinţă publicate de ASF, care sunt valabile pentru următoarele 6 luni, sunt simţitor mai mari comparativ cu cele publicate în luna iulie 2024. Astfel, creşterile încep de la peste 5%, depăşind chiar 30%, potrivit calculelor ZF pe baza datelor publicate de ASF conform ZF.

ASF a modificat metodologia calcului pentru tariful de referinţă pentru raportul precedent publicat în iulie 2024, iar acum autovehiculele nu mai au ca un prim reper mărimea motorului, ci puterea acestuia. Conform explicaţiilor lui Sorin Mititelu din urmă cu 5 luni, puterea motorului ar fi mult mai relevant în ceea ce priveşte calculul pentru că odată cu noile versiuni de maşini care apar pe piaţă, tehnologiile pot contribui la dezvoltarea unui motor care s-ar încadra de exemplu la 1.200 sau 1.400 cmc, dar în realitate puterea fiind de peste 130-150 de cai.

Pe baza datelor publicate în raportul privind tarifele de referinţă de acum, tarifele de referinţă pentru poliţele RCA sunt calculate o dată pentru zona Bucureşti/Ilfov, unde acestea sunt mai mari, dat fiind traficul ridicat şi riscul mai mare şi o dată pentru restul judeţelor din ţară.

Dacă analizăm  zona Bucureşti/Ilfov, cel mai mic tarif de referinţă pleacă de la 1.844 lei pentru o putere a maşinii de 50 kw sau mai puţin, grupa de vârstă 51-60 şi poate ajunge la 5.240 pentru grupa de vârstă de 30 de ani sau sub 30, pentru o maşină cu o putere de peste 300 kw. Faţă de tarifele de referinţă din iulie 2024, creşterea este de apraope 9% şi peste 30% în cazul celor două exemple.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Omanul către americani: Nu e războiul vostru!

    Ministrul omanez de externe, Badr al-Busaidi, a cerut Statelor...

    Multe petroliere evită Strâmtoarea Hormuz pe unde se transportă o cincime din petrolul mondial

    Multe petroliere evită Strâmtoarea Hormuz, care leagă Golful Persic,...

    SUA și Israelul au avut ținte diferite in Iran

    SUA și-au concentrat atacurile asupra programului de rachete al...

    AI va omori motorul de căutare Google

    Directorul general al Condé Nast, Roger Lynch, a declarat pentru Financial...

    India, cuiul lui Pepelea intre Afganistan și Pakistan

    În noaptea de 27 februarie, ministrul pakistanez al Apărării,...

    Fritz, sedus de milițianul Caragea: Nu e numire politică, ci făcută de un minister

    Preşedintele USR, Dominic Fritz, a afirmat că numirea lui...

    Articole relationate

    Categorii populare