„Nebuneasca” decizie a lui Trump pentru procurorul general și desființarea FBI

Mulți angajați ai Departamentului de Justiție al SUA au fost uimiți de decizia „nebunească” și „incredibilă” a președintelui ales al SUA, Donald Trump, de a-l numi pe Matt Gaetz în funcția de procuror general, scrie NBC News, citând oficialii intervievați.

Canalul își amintește că un membru al Camerei Reprezentanților din Florida a devenit recent subiectul unei investigații FBI privind traficul sexual. S-a încheiat fără acuzații, dar după aceea Gaetz a cerut desființarea FBI-ului.

Goetz este licențiat în drept, dar nu a lucrat niciodată ca procuror. „Matt nu are substanță sau înțelegere a modului în care funcționează departamentul. El va lua deciziile finale cu privire la problemele de securitate națională cu adevărat importante și este o persoană complet lipsită de principii”, a declarat un fost oficial înalt al Departamentului de Justiție pentru NBC. El și-a amintit, de asemenea, numeroasele presupuse „teorii ale conspirației” propagate de Gaetz.

Alți oficiali ai Departamentului de Justiție intervievați de NBC au numit alegerea „nebună” și au spus că Gaetz este cel mai puțin calificat candidat din istoria departamentului. „Nu pot decât să sper că vor fi trei sau patru senatori care nu vor confirma această decizie”, a spus unul dintre interlocutorii postului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Americanii în criză de „metal de război”

    Stocurile americane de „metal de război” sunt în scădere...

    Asia în zodia jafurilor din cauza lipsei de combustibil

    Lipsa severă de combustibil cauzată de conflictul din Orientul...

    UE ia în calcul raționalizarea carburanților

    Uniunea Europeană ia în considerare măsuri precum raționalizarea combustibilului...

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA și alți 2 generali demiși de Hegseth

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA, Randy...

    Trump l-a demis pe procurorul general din cauză că nu a făcut dosare adversarilor săi politici

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a confirmat...

    Guvernul german s-a prăbușit la încredere: 15%

    Sprijinul pentru guvernul cancelarului german Friedrich Merz a scăzut...

    Ponderea țărilor BRICS în PIB-ul global a depășit 40%

    Ponderea țărilor BRICS în PIB-ul global a depășit 40%,...

    Articole relationate

    Categorii populare