CONSILIUL JUDEȚEAN A PREDAT MICROBUZUL ȘCOLAR ELECTRIC PENTRU COPIII DIN BUTOIEȘTI

A fost predat primarului comunei Butoiești, Ionuț Bosoancă, microbuzul electric achiziționat de Consiliul Județean Mehedinți pentru transportul elevilor din mediul rural.

Am văzut copii bucuroși că vor avea un mijloc de transport nou și modern pentru a merge la școală.

La Școala Gimnazială din Butoiești învață 150 elevi, din șapte sate, iar pentru a ajunge la școală la ora 8.00 era nevoie să se trezească foarte devreme în fiecare dimineață. Școala avea un singur mijloc de transport școlar care cu greu făcea față.

“Noul microbuz face parte din lotul de 31 mijloace de transport electrice achiziționate de Consiliul Județean în cadrul unui proiect finanțat cu fonduri europene accesate prin PNRR.

Le doresc mult succes elevilor la școală și sper ca această achiziție să le asigure un transport sigur, plăcut și rapid de acasă către unitatea de învățământ!”, a transmis președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    O companie chineză a realizat apeluri prin satelit direct către telefoanele mobile

    O companie chineză din domeniul internetului prin satelit a...

    Trump: Premierul britanic va demisiona. A eșuat rău

    Premierul britanic Keir Starmer va demisiona din funcție, a...

    75 DE ANI DE LA DEPORTĂRILE ÎN BĂRĂGAN

    La Palatul Culturii „Teodor Costescu” din Drobeta-Turnu Severin a...

    Ambasadorul Bosniei și Herțegovinei in Mehedinți

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a avut ...

    Bucură-te, RomânIE! Ansamblul Folcloric Doina Mehedințiului in spectacol in Pădurea Crihala din Drobeta Turnu Severin

    Bucură-te, RomânIE! Pe 24 iunie, sărbătorim împreună #ZIUA_UNIVERSALĂ_A_IEI, o zi...

    Articole relationate

    Categorii populare