Omul dorit de Trump in fruntea securității naționale, vești proaste pentru China și Ucraina

Președintele ales al SUA, Donald Trump, l-a invitat pe membrul republican al Camerei Reprezentanților, Mike Waltz, să devină consilier pentru securitate națională în noua administrație, relatează The Washington Post și Financial Times,Acest post este deținut în prezent de Jake Sullivan.

Waltz, în vârstă de 50 de ani, este un ofițer pensionar al forțelor speciale care a servit în Afganistan, Orientul Mijlociu și Africa, iar FT îl numește un aliat convins al lui Trump și un critic deschis al președintelui actual Joe Biden. Waltz a ocupat diverse funcții în Casa Albă și Pentagon și a fost ales în Congres în 2018.

Legislatorul este neclintit față de China și consideră țara o „amenințare existențială”, critică aliații NATO pentru cheltuielile scăzute pentru apărare și este sceptic cu privire la sprijinul militar al SUA pentru Ucraina. În septembrie 2023, el a scris un articol pentru Fox Newsintitulat „Era cecurilor în alb pentru Ucraina de la Congres s-a încheiat”, care a susținut că ajutorul militar al SUA ar trebui să fie condiționat de contribuțiile din partea țărilor europene.

Într-o conversație cu FT, Waltz a sugerat că Trump va forța Rusia să se apropie de masa negocierilor, altfel amenințănd că „își va prăbuși economia” prin scăderea prețurilor la petrol și gaze: „Avem pârghii economice asupra Rusiei”. La începutul lunii noiembrie, el a numit promisiunea lui Trump de a realiza începerea negocierilor dintre Moscova și Kiev „perfect rezonabilă”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Spania reduce TVA-ului la electricitate, gaze și combustibili de la 21% la 10%

    Prim-ministrul spaniol Pedro Sánchez a prezentat astăzi un pachet...

    Arabia Saudită: Prețul petrolului va crește la 180 de dolari

    Oficialii din Arabia Saudită cred că prețul petrolului ar...

    Trump s-a răzgândit: Nu mai desfășoară trupe terestre împotriva Iranului

    Președintele american Donald Trump a promis joi că nu...

    Tulsi mai pune o cărămidă in controversa iraniană a lui Trump

    Directoarea serviciilor de informații americane Tulsi Gabbard a refuzat...

    Ciprul vrea să rediscute prezența bazelor militare britanice

    Președintele Ciprului, Nikos Christodoulidis, a declarat astăzi că este...

    Șeful Pentagonului: Nu avem arme de dat Ucrainei

    Arsenalele de arme avansate ale Statelor Unite sunt încă...

    Articole relationate

    Categorii populare