China, coșmarul bijuteriilor coroanei economiei germane

Problemele din industria auto din Germania sunt în creștere și amenință tot mai mult cea mai mare economie a Europei. În septembrie, s-a făcut cunoscut despre problemele celui mai mare producător auto din republică: Volkswagen (VW), care a anunțat intenția de a închide mai multe fabrici din Germania, a concediat forțat angajați. Guvernul își dă seama de gaura financiară din buget dar nu are soluții.

Anunțul VW privind planurile de a închide locurile de producție este o lovitură pentru sentimentul de sine al țării ca putere auto și economie care a fost cel mai mare exportator mondial la începutul acestui secol, scrie Bloomberg. „Germania și-a pierdut competitivitatea de mulți ani, iar acest lucru afectează acum fostele bijuterii ale coroanei economiei germane”, a declarat șeful de macroeconomie al ING, Carsten Brzeski .

Dar VW este doar „vârful unui aisberg mai mare”, a avertizat parlamentarul de opoziție al Uniunii Creștin Democrate din Germania, Jens Spahn, care face parte din comisia economică a parlamentului. Într-adevăr, alți giganți auto s-au confruntat și cu dificultăți – de exemplu, Mercedes-Benz și BMW.

În prezent, o amenințare serioasă pentru aceștia și pentru alți producători auto germani este dezvoltarea războiului comercial dintre Uniunea Europeană și China. Dacă China introduce taxe vamale pentru mașinile importate din Germania, acest lucru ar putea avea un impact fatal asupra afacerilor lor.

„China se transformă într-un coșmar”, spun analiștii Oddo BHF.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Una dintre bijuteriile Transilvaniei, Castelul Teleki din Gornești se redeschide după restaurare

    Castelul Teleki din Gornești, monument baroc ridicat între 1772-1803,...

    DHL trece la transportul de mărfuri cu nave cu vele

    DHL Global Forwarding, o divizie a gigantului german de...

    China a lansat un plan pentru investiții străine

    China a dezvăluit un plan de acțiune pentru atragerea...

    Premierul desemnat anunță o întâlnire cu liderul AUR

    Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând...

    Fostul consilier al lui Zelenski: Ucraina va fi împărțită in 3

    Aleksei Arestovici, cel care înainte a ocupat funcția de...

    Daily Express: Zelenski amenință Belarusul cu o operațiune militară

    Declarația lui Volodimir Zelenski privind un posibil atac asupra...

    3 euro plus tva pentru fiecare produs comandat din afara UE

    Parlamentul European și Consiliul Uniunii Europene au votat introducerea...

    Articole relationate

    Categorii populare