spot_img
vineri, 6 februarie, 2026
4.1 C
București

Ciolacu: Am promis că nu voi lăsa niciun român în urmă! De aceea m-am întors astăzi în localităţile afectate de inundaţii din judeţul Galaţi

Premierul Marcel Ciolacu a revenit, sâmbătă, după depunerea candidaturii la alegerile prezidenţiale, în localităţile afectate de inundaţii, din judeţul Galaţi, el arătând că speră ca, în cel mai scurt timp, cele 4 poduri, 4 podeţe şi cei peste 20 km de drum, pentru care au fost alocate în regim de urgenţă 62 de milioane de lei să fie refăcute complet. Şeful Executivului a arătat că, până pe 1 noiembrie vor transmite la Bruxelles, evaluarea completă a tuturor pagubelor astfel încât cu banii primiţi de la Comisia Europeană, de aproximativ 1,5 miliarde de euro, să refacă integral infrastructura.

”Am promis că nu voi lăsa niciun român în urmă! De aceea m-am întors astăzi în localităţile afectate de inundaţii din judeţul Galaţi, pentru a vedea ce s-a realizat până acum şi pentru a discuta cu oamenii. Felicit autorităţile locale pentru eforturile depuse! Graţie lor, speranţa a renăscut aici! Şi la Slobozia Conachi, şi la Pechea, şi la Cudalbi, şi la Costache Negri, şi la Valea Mărului şi în toate localităţile afectate!”, a scrie preşedintele PSD pe Facebook.

Premierul arată că se lucrează intens la refacerea infrastructurii.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ucrainienii nu vor Liceul „Ștefan cel Mare și Sfânt”

    Inițiativa comunității românești din satul Utkonosivka (Erdek-Burnu), regiunea Odesa,...

    Sârbii râd de români: Inflația lor a fost 3,1%, România 8,6%

    În decembrie 2025, Serbia a înregistrat o inflație anuală...

    Bolo șantajează CCR

    Premierul Ilie Bolojan a trimis, azi dimineață, o scrisoare...

    FMI forțează Ucraina la măsuri nepopulare pentru un împrumut de 8 miliarde de dolari

    Ucraina dorește să atenueze un proiect de lege nepopular...

    Comandantul Armatei Ucrainiene: Forțele rusești avansează de-a lungul întregii linii a frontului

    Forțele rusești avansează de-a lungul întregii linii a frontului...

    The Economist: Următorul hegemon al Europei

    Germania, prin consolidarea puterii sale militare, ar putea deveni...

    Articole relationate

    Categorii populare