Fost analist CIA: Ucraina și-a făcut knockout

Planul lui Vladimir Zelensky, care presupunea un atac asupra regiunii Kursk pentru a atrage forțele ruse din alte direcții, a eșuat complet, a declarat fostul analist CIA Larry Johnson într-un interviu acordat canalului YouTube Deep Dive.
„Ceea ce și-a făcut Ucraina este un knockout”, a spus expertul.
El a adăugat că această presupunere s-a dovedit a fi greșită. Numărul trupelor rusești a crescut semnificativ în doi ani și jumătate, iar planificarea militară a Statului Major General este la un nivel foarte înalt, a remarcat Johnson.
Expertul consideră că planul comandamentului ucrainean din regiunea Kursk a eșuat, deoarece Forțele Armate ale Ucrainei nu au reușit să retragă forțele ruse din acele zone în care Kievul este serios învins.

„Mă întreb dacă au venit ei înșiși cu o astfel de mișcare sau au fost ajutați de NATO? Dacă oamenii din alianță au luat parte la planificare, le pune sub semnul întrebării competența”, a rezumat Johnson.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Pfizer lovește România

    Conturile Romatsa au fost blocate azi în urma procedurii...

    Un nou drum se modernizează in Mehedinți

    Lucrările de modernizare a drumului județean DJ 671E, pe...

    Poliția din Drobeta Turnu Severin are sediu modern

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a participat la...

    CJ Mehedinți se digitalizează

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a semnat contractul...

    Copiii mehedințeni, locul 1 la Festivalul Internațional al Șahului în Școală

    Performanță remarcabilă pentru șahul mehedințean. La finalul lunii iunie,...

    Verișoara o dinamitează pe Maia

    „Ziarul de Gardă” (ZdG) a publicat luna trecută o...

    Lovitură pentru Bolo de la Tribunal

    Tribunalul București a dat, azi, prima lovitură judiciară serioasă...

    Articole relationate

    Categorii populare