Purtătorul de cuvânt al PNL: Lucrurile s-au detensionat uşor între PNL şi PSD

Purtătorul de cuvânt al PNL, Ionuţ Stroe, a afirmat, marţi, că „funcţionalitatea guvernării este o obligaţie, nu este o opţiune, nici pentru PNL, nici pentru PSD”, menţionând că „lucrurile s-au detensionat uşor” între cele două partide.

„Sunt episoade care au trecut. După cum aţi văzut, există şi întâlniri la nivelul coaliţiei. Lucrurile s-au detensionat uşor. Eu cred că avem maturitatea să depăşim orice fel de situaţie dificilă în care provocări deoparte sau de alta aduc coaliţia în momentul de faţă. Până la urmă funcţionalitatea acestei guvernări este o obligaţie, nu este o opţiune, nici pentru PNL, nici pentru PSD”, a spus Stroe, la Parlament, întrebat în legătură cu situaţia dintre cele două partide, după atacurile PSD la adresa PNL de la Congres.

El a spus că există o competiţie politică între cele două partide, dar acest lucru nu va influenţa negativ guvernarea.

„Într-adevăr, suntem două partide diametral opuse şi din punct de vedere ideologic şi, bineînţeles, din punct de vedere al obiectivelor şi intereselor electorale pe care le avem în această toamnă, probabil că vor mai fi episoade în care ne vom concura, dar lucrul acesta nu cred că va influenţa negativ, pentru că nu cred că PNL sau PSD îşi permit să pericliteze cumva funcţionarea, nu cred că vor influenţa bunul mers al activităţii Guvernului”, a mai spus Ionuţ Stroe.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Avocatul lui Maduro cere să fie plătit de guvernul venezuelean

    Astăzi, procesul împotriva fostului președinte venezuelean Nicolas Maduro a...

    Complexul chimic din China al BASF de 10 miliarde de dolari e operațional

    În cursul zilei de joi, gigantul german al industriei...

    Guvernul închide posibilitatea repunerii in funcțiune a unităților de producție pe lignit și huilă

    Guvernul a modificat, prin ordonanță de urgență, legislația decarbonării...

    Putin: Consecințele conflictului din Orientul Mijlociu sunt ca ale coronavirusului

    Consecințele conflictului din Orientul Mijlociu sunt deja comparate de...

    Șeful Organizației Mondiale a Comerțului: Ordinea mondială s-a schimbat

    Sistemul multilateral s-a schimbat în mod fundamental și țările...

    Sindicaliștii din Romsilva despre „ridicolă” ministră de la Mediu

    Nemulțumirile ministrei Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, referitoare...

    Fost șef MI6: Iranul a obținut avantajul in fața SUA

    Iranul deține avantajul în conflictul cu Statele Unite, acestea...

    Articole relationate

    Categorii populare