spot_img
luni, 2 februarie, 2026
-2.9 C
București

Zuckerberg recunoaște că Administrația Biden a făcut presiuni pentru a elimina conținutul negativ despre COVID

Mark Zuckerberg, fondatorul Facebook și CEO al Meta, a susținut că Administrația Biden a făcut presiuni asupra grupului său pentru a elimina conținutul de pe platformele sociale, în 2021, referitoare la COVID-19 și a definit această atitudine „o greșeală”.

Poziția a fost exprimată într-o scrisoare adresată Comisiei de Justiție a Camerei Reprezentanților. „În 2021, înalți funcționari din Administrația Biden, inclusiv Casa Albă, au făcut presiuni repetate pe echipele noastre, timp de luni de zile, pentru a cenzura unele conținuturi referitoare la COVID-19, inclusiv conținuturi de caracter umoristic sau satiric, și și-au exprimat frustrarea față de echipele noastre, atunci când nu am fost de acord”, a scris Zuckerberg.

„Consider că presiunea guvernului a fost greșită și regret că nu am fost mai expliciți în această privință”, a adăugat fondatorul Facebook, precizând că a făcut niște alegeri în acea situație, „pe care nu le-am mai face astăzi”

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rușii au lansat ofensiva la Zaporojie

    Forțele Armate Ruse, după ce au curățat zona din...

    Șefa diplomației europene nu vrea o armată europeană: Extrem de periculos

    Înaltul șef al Afacerilor Externe al UE, Kaja Kallas,...

    Userista de la Mediu și-a pus in cap ONG-urile

    ”Protecția mediului nu este un moft”. Iată mesajul transmis...

    Bolo a pierdut jumătate din deputații PNL

    Ilie Bolojan a câștigat luni aparent în interiorul PNL...

    Țoiu, Burnete și șeful cancelariei lui Bolo se duc în DC să dea metalele rare americanilor

    Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, efectuează în perioada 3-6...

    Socialiștii moldoveni anunță o campanie împotriva unirii cu România

    În Republica Moldova, Partidul Socialiștilor (PSRM), aflat la opoziție,...

    Articole relationate

    Categorii populare