Eugen Tomac: România trebuie să aloce 3% din PIB pentru Apărare

Comandat de Partidul Mişcarea Populara – Alianţa Dreapta Unită USR – PMP – Forţa Dreptei

Executat de Flux 24 Media Communications

CUI: 41240004

În pragul alegerilor europene, președintele Partidului Mișcarea Populară, Eugen Tomac, aduce în discuție impactul războiului din Ucraina asupra României și a Europei, analizând activitatea următoarei legislaturi a Parlamentului European în ceea ce privește securitatea continentului. 

„Atât istoria, cât și evenimentele recente ne reamintesc că Rusia, prin violența endemică pe care o perpetuează, fie ea de natură militară sau hibridă, reprezintă o amenințare la adresa arhitecturii și securității europene. Vorbim despre un actor politic impredictibil care joacă după reguli ce contravin status quo-ului internațional”, declară candidatul Alianței Dreapta Unită pentru Parlamentul European. 

În fața acestor realități geopolitice, Eugen Tomac se declară dezamăgit și revoltat de modul în care guvernarea PSDPNL gestionează un domeniu atât de important precum este cel al Securității și Apărării României: „Este revoltător. Guvernul și președintele României și-au asumat alocarea a 2,5% din PIB pentru apărare, dar au cheltuit 1,58. Absolut jenant. Și asta în condițiile în care România este deja afectată de un război hibrid. Războiul declanșat de tiranul Putin transcende frontierele fizice. Este suficient să ne uităm la formațiunile politice românești care vehiculează mesaje de natură să divizeze românii, să îi îndepărteze de valorile europene și să încetinească dezvoltarea economică a societății”, spune președintele PMP.

Eugen Tomac este de părere că România trebuie să aloce 3% din PIB pentru Apărare pentru a se proteja în fața Rusiei: „Amenințarea este reală, prin urmare trebuie să căutăm soluții astăzi, nu mâine, nu la anul, pentru că va fi prea târziu. România are nevoie de oameni care să o apere de război, de dezbinare și care să o aducă și mai aproape de Europa, nu să o îndepărteze. Iar asta se face foarte simplu, prin vot. Eu îi îndemn pe români să susțină, pe 9 iunie, Alianța Dreapta Unită care va apăra cu demnitate interesele României în Parlamentul European”, a conchis Eugen Tomac. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump se ceartă cu propriul Departament de Justiție

    Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că nu...

    Bloomberg: Războaiele și clima cresc prețurile la alimente

    Conflictele și condițiile meteorologice reprezintă o amenințare pentru principalele...

    Explozie într-o cafenea din Moscova: Minim 3 morți și 15 răniți

    Departamentul de Transport din Moscova a anunțat închiderea mai...

    Vești proaste, dar și vești relativ optimiste, de pe Dunăre

    România traversează una dintre cele mai dificile perioade hidrologice...

    2 directori Gazprom, arestați

    Tribunalul Zamoskvoretsky l-a arestat pe Igor Moiseenko, director general...

    Mineralul mai scump ca aurul

    Oamenii de știință de la Centrul de Științe Kola...

    Articole relationate

    Categorii populare