spot_img
marți, 3 februarie, 2026
-3.8 C
București

Spionajul extern rus susține că americanii vor să se implice in ancheta asasinatului lui Fico pentru excluderea unei posibile ”urme străine”

Biroul de presă al Serviciului de Informații Externe al Rusiei (SVR) a anunțat că agențiile guvernamentale americane încearcă să se implice în ancheia în plină desfășurare după încercare de a-l ucide pe premirul slovac, pentru a preveni ca tema terorismului politic în Europa să dobândească amploare și pentru excluderea unei posibile ”urme străine” în acest atac terorist, transmite RIA Novosti.

„Ancheta legată de atacul terorist continuă. În acest sens, de notat este faptul că Statele Unite și aliații lor europeni încearcă în mod insistent să impună versiunea „criminalului singuratic” nemulțumit de „scăderea nivelului democrației” din Slovacia”, se spunea în declaratia.

„Din informațiile pe care le deține SVR, agențiile guvernamentale americane încearcă deja să se implice în anchetă pentru a o îndrepta în „direcția corectă”. Scopul este de a preveni ca tema ”terorismului politic în Europa” să ia amploare și, cu atât mai mult, o posibilă „urmă externă” în atacul terorist”, subliniază Biroul de presă.

Tentativa de asasinat asupra lui Fico, care s-a pronunțat în repetate rânduri împotriva livrărilor de arme în Ucraina și a aderării acestei țări la NATO, a avut loc pe 15 mai după o ședință itinerantă a guvernului în orașul Gandlova, la 190 de kilometri de Bratislava. Premierul a fost transportat cu elicopterul la un spital din Banska Bystrica. Ministerul de Interne a anunțat că Fico a fost dus la spital în stare critică. Atacatorul a tras cinci focuri de armă, iar polițiștii l-au reținut pe loc. Vicepremierul a spus că Fico a fost lovit de patru gloanțe, dintre care unul i-a străpuns stomacul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șeful CJ Caraș Severin, un habarnist deputat AUR și drumul morții

    În urma declarațiilor deputatului AUR Samuel Miclău, președintele Consiliului...

    După protestele din maghiarime, Kelemen Hunor cere Guvernului să reducă taxele locale

    Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat marţi că va...

    Ucrainienii ne-au distrus turismul din Deltă

    Operatorii din Delta Dunării reclamă faptul că numărul turiștilor...

    Deutsche Welle: Greșelile care îl înfundă pe Bolo

    Ilie Bolojan e primul șef de guvern liberal care...

    Creșterea TVA se dovedește un eșec de proporții

    Guvernul a câştigat 11 mili­arde de lei (2 mld....

    Șeful Poliției ucrainiene: Majoritatea ucrainienilor nu vor să se înroleze in Armată

    Majoritatea ucrainenilor care urmează să îndeplinească serviciul militar nu...

    Ungaria acuză manifestările „antimaghiare” din România: Evacuarea unui abate și FK Csíkszereda

    Manifestările antimaghiare sunt în continuare prezente în România atât...

    Ambasadorul britanic in Dâmbovița: Investiție într-un proiect energetic

    Ambasadorul Marii Britanii la București, Giles Portman, a declarat,...

    Articole relationate

    Categorii populare