spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
11.1 C
București

Fost premier eston scos beat mort dintr-un avion la Helsinki in timp ce însoțea o delegație condusă de ministrul de externe

Sâmbătă seara, poliția finlandeză l-a debarcat pe fostul premier eston Taavi Rõivas, care ar fi fost beat, dintr-un avion pe aeroportul Helsinki, relatează portalul Delfi.

Potrivit rapoartelor presei, Rõivas făcea parte dintr-o delegație de afaceri care îl însoțea pe ministrul Afacerilor Externe al Republicii, Margus Tsahkna, în timpul unei vizite în Japonia. Ministerul de Externe al Estoniei a confirmat că fostul prim-ministru a fost scos din zborul către Japonia.

La rândul său, ziarul estonian Postimees susține, citând martori oculari ai incidentului, că Rõivas s-a certat cu însoțitorii de bord din avion. După ceva timp, poliția a ajuns la bord și l-a scos din cabină. Potrivit martorilor oculari, fostul premier era foarte beat înainte de a se urca în avion.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    FMI avertizează UE: Nu vă atingeți de activele înghețate ale Rusiei

    Fondul Monetar Internațional pledează pentru respectarea dreptului internațional în...

    Spania, avertisment de urgență privind ciocolata Milka

    Agenția Spaniolă pentru Siguranța Alimentară și Nutriție a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare