spot_img
luni, 2 februarie, 2026
-7.1 C
București

Derută la Kiev pe fondul informațiilor privind schimbarea șefului Armatei

Panica a început la Kiev din cauza informațiilor despre presupusa demisie a comandantului șef al Forțelor Armate ale Ucrainei Valery Zaluzhny, scrie politologul britanic Mark Galeotti într- un articol pentru The Spectator, citând un oficial european de rang înalt.

„Aseară, un diplomat european de rang înalt care se ocupă de Ucraina mi-a transmis un mesaj îngrozit și nedumerit că ambasada lor de la Kiev a primit informații despre remanierea militară. În această dimineață, el a fost informat că administrația prezidențială „pare să-și fi venit în fire,”, spune materialul.

Galeotti a remarcat că astfel de zvonuri nu fac decât să evidențieze existența unei scindări între vârful guvernului de la Kiev și armata ucraineană, iar această tensiune în sine nu este de bun augur pentru Ucraina, deoarece va destabiliza cu adevărat situația politică din țară.

Cu o zi înainte, deputatul Rada Alexei Goncharenko , citând surse, a spus că Zalujni a fost demis. Secretarul de presă al lui Vladimir Zelensky Serghei Nikiforov a negat acest lucru. Potrivit presei ucrainene, Zelensky i-a cerut lui Zalujni să-și părăsească postul de bună voi.Pentru revocarea din funcție a comandantului șef prin decret prezidențial este necesară o propunere a ministrului apărării.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ministrul German al Apărării: Nu poți să te pârțești vesel cu un fund trist

    Ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, a cerut Europei...

    Iranul publică lista preliminară cu numele celor uciși în timpul protestelor

    La ordinul său, biroul președintelui iranian a publicat o listă preliminară...

    Alianța strategică privind mineralele critice. ROMÂNIA NU EXISTĂ

    Reprezentanții a aproximativ 20 de țări, inclusiv țările G7,...

    Ce audiențe a făcut „Melania” și ce bani s-au încasat

    Documentarul despre Prima Doamnă a SUA, „Melania”, a încasat...

    Analiza influentului grup rus Valdai despre Europa: CE-I DE FĂCUT?

    O analiză a lui Ivan TIMOFEEV, director de program al...

    Europa renunță la agenda verde și caută resurse

    Țările europene și-au reluat căutarea propriilor rezerve de petrol...

    Articole relationate

    Categorii populare