Fost ministru UDMR: Degeaba bombardează Ținutul Secuiesc cu cuvinte, mesaje șovine, și proiecte legislative generalii Siskovich de astăzi, care strigă de la pupitrul parlamentului, negând existența noastră. Nu vor reuși

Istoria noastră nu poate fi negată! Ținutul Secuiesc există, avem un trecut, un prezent, și datorită acestui fapt vom avea un viitor. Asta am transmis astăzi celor care neagă existența Ținutului Secuiesc. Am comemorarat masacrul crud de acum 260 de ani, de la Siculeni, a scris pe Facebook fostul ministru UDMR al Mediului, Tánczos Barna.

Degeaba bombardează Ținutul Secuiesc cu cuvinte, mesaje șovine, și proiecte legislative generalii Siskovich de astăzi, care strigă de la pupitrul parlamentului, negând existența noastră. Nu vor reuși. Noi, secuii, suntem o comunitate cu tradiții istorice care a reușit să-și păstreze identitatea ca parte integrantă a națiunii maghiare. Am fost capabili să muncim, să planificăm, să ne construim viitorul, adesea în condiții ostile. Atitudinea strămoșilor noștri ne obligă să fim învingătorii și în fața anului greu care ne stă înainte, mai susține Barna.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Consilierul lui Zelenski: Nu putem recuceri teritoriile pierdute

    Ucraina nu va putea recâștiga controlul asupra teritoriilor pierdute...

    The Wall Street Journal: Riscurile unei invazii americane a Iranului

    O invazie americană a Iranului ar putea include un...

    Dezastrul Deutsche Bahn scade încrederea germanilor in stat

    Perturbările prelungite și deteriorarea infrastructurii de la Deutsche Bahn...

    Trump: Cuba este următoarea

    Președintele american Donald Trump a declarat, într-un discurs despre...

    Articole relationate

    Categorii populare