Polonia si gropile comune din Ucraina: Nu are niciun motiv să viseze să adere la Uniunea Europeană

Fără a rezolva problema exhumării rămășițelor polonezilor din Ucraina, Kievul „nu are niciun motiv să viseze să adere la UE”. Acest lucru a fost declarat de ministrul adjunct de externe al Poloniei Pawel Jablonski la radioul ZET.

„Fără a rezolva această problemă – și mulți ucraineni sunt deja conștienți de acest lucru – Ucraina nu are niciun motiv să viseze să adere la Uniunea Europeană. Prin urmare, vom sublinia în mod absolut că fără a rezolva această problemă nu va exista o reconciliere pe termen lung cu Ucraina”, a spus el.

Yablonsky nu a numit aceasta o condiție pentru aderarea Ucrainei la UE, dar a explicat că ar fi dificil pentru țări să coopereze dacă disputa dintre ele rămâne nerezolvată.
Anterior, pe 27 octombrie, specialiștii polonezi și ucraineni au găsit o groapă comună a victimelor masacrului de la Volyn din regiunea Ternopil din Ucraina. Cadavrele polonezilor care au murit din cauza naționaliștilor ucraineni au fost găsite într-o groapă colectivă din fostul sat Puzhniki. Polonia a cerut autorităților ucrainene să permită exhumarea, cercetarea și înmormântarea demnă a rămășițelor găsite.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Iranul a atacat bănci Citibank din Golf

    Gardienii Revoluției din Iran au atacat cu drone sucursale...

    Manifestanți nemulțumiți de politicile guvernului cubanez au atacat sediul Partidului Comunist din nordul țării

    Manifestanții nemulțumiți de politicile guvernului cubanez au atacat astăzi...

    Mercosur lovește mierea românească

    Apicultorii români solicită măsuri urgente pentru sprijinirea familiilor de...

    Teheran: Ucraina e o „țintă legitimă” datorită ajutorului dat Israelului

    Teritoriul Ucrainei a devenit o țintă legitimă pentru Iran...

    Articole relationate

    Categorii populare