Șeful diplomației UE: Epoca „superiorității intelectuale a Occidentului” s-a terminat

Șeful diplomației UE, Josep Borrell, a recunoscut că, pe fondul reacțiilor diferite ale UE la conflictul din Ucraina și Orientul Mijlociu, acuzațiile la adresa Bruxelles-ului de standarde duble se intensifică în lume și epoca „superiorității intelectuale a Occidentului” s-a terminat. „Actualul conflict palestino-israelian întărește acuzațiile de standarde duble”, a spus el la o conferință a ambasadorilor europeni la Bruxelles.

De asemenea, șeful diplomației europene a recunoscut că, în ciuda faptului că „multe țări au condamnat” acțiunile Federației Ruse în Ucraina, „multe nu au susținut nici sancțiunile UE”.

El a concluzionat că toate acestea au fost rezultatul sfârșitului erei „superiorității intelectuale a Occidentului”.

„Sudul Global a fost format ca răspuns la dominația occidentală.Această eră a dominației s-a încheiat din punct de vedere intelectual, trebuie să recunoaștem asta. Dar încă nu ne-am dat seama pe deplin de consecințele și implicațiile practice ale acestei noi realități”, a spus Borrell.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Finlanda dă drumul la alcool

    Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației...

    Euro digital vrea să lovească Visa și Mastercard

    Banca Centrală Europeană (BCE) a obținut marți un sprijin...

    Vatican: Fără predici ținute de femei catolice

    Vaticanul a reconfirmat marți o regulă foarte veche a...

    Analist militar rus: Occidentul nu lasă Rusiei altă opțiune decât să ajungă la Kiev

    Occidentul nu lasă Rusiei altă opțiune decât să ajungă...

    UNICAT ÎN EUROPA: Petrolul se ieftinește, dar carburanții se scumpesc în România. DE CE?

    Când petrolul se ieftinește, iar carburanții se scumpesc, România...

    Băncile din România au făcut un profit de 3 miliarde de euro in 2025

    Profitabilitatea sectorului bancar românesc s-a menținut la un nivel...

    Articole relationate

    Categorii populare