Iulian Dumitrescu, preşedintele CJ Prahova: După 30 de ani de neputinţă a mai multor administraţii locale şi centrale, noi începem efectiv construcţia centurii oraşului Comarnic 

Preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Iulian Dumitrescu a declarat luni, că după 30 de ani de neputinţă a mai multor administraţii locale şi centrale, încep efectiv construcţia centurii oraşului Comarnic. ”Am speranţa că la anul, pe vremea asta, să mergem pe centură”, a spus Dumitrescu, precizând că traversarea ei va dura 4 minute.

”Mă bucur foarte mult că astăzi începem efectiv construcţia centurii oraşului Comarnic”, a spus Iulian Dumitrescu, precizând că după ce a fost ales preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova şi a spus că vrea să construiască centuri la Comarnic, la Buşteni şi la Azuga, foarte multă lume nu l-a crezut şi i-a spus că nu are nicio şansă. 

”Iată că astăzi, după 30 de ani de neputinţă a mai multor administraţii locale şi centrale, noi începem efectiv construcţia centurii oraşului Comarnic”, a precizat Iulian Dumitrescu. 

El a arătat: ”Am speranţa că la anul, pe vremea asta, să mergem pe centura oraşului Comarnic şi mai mult, vreau să ştie oamenii că centura va fi parcursă în aproximativ 4 minute”, a mai spus Iulian Dumitrescu. 

Preşedintele CJ Prahova a menţionat că pe o zonă situaţia juridică a terenurilor expropriate este în regulă şi speră ca la finalul anului să închjeie şi cu restul exproprierilor. 

”Deocamdată, noi începem şi suprapunem tot felul de activităţi”, a spus preşedintele Consiliului Judeţean, el arătând că în primul rând contructorul trebuie să scape de reţele, să facă sprijiniri de mal şi apoi podurile şi sensul giratoriu. 

”Chiar dacă este o lucrare pe care ar trebui să o termine oficial în 25 de luni, cred că dacă se mobilizează, la aproape 6 kilometri şi 4 poduri pot fi făcute totuşi într-un an de zile”, a completat el. 

Întrebat când vom circula pe toate centurile, Iulian Dumitrescu a spus că lucrarea de la Buşteni-Azuga este o lucrare complexă care are 18 poduri şi lucrări care vor face să dureze mai mult de un an finalizarea. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor se declară „echidistant” de moțiunea de cenzură

    Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, marţi, că Ilie Bolojan...

    Numărul turiștilor pe Litoral mai mic cu 50% decât anii trecuți

    Patronatele din turism estimează pentru acest weekend aproximativ 40-45.000...

    Bolo ar trebui să demisioneze azi

    La ora redactării acestui material erau strînse 254 de...

    Cel mai mare proiect de dezvoltare a infrastructurii de apă din istoria județului Mureș

    La Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a avut loc...

    Articole relationate

    Categorii populare