spot_img
sâmbătă, 6 decembrie, 2025
3.9 C
București

Cutremur la vârful Armatei poloneze

Șeful Statului Major General al Armatei Poloneze, generalul Raimund Andrzejczak, și comandantul operațional al Forțelor Armate, Tomasz Piotrowski, au demisionat, transmite compania de televiziune și radio Polsat.

Statul Major polonez a confirmat că Andrzejczak a depus o cerere luni, nu a comentat motivele acestei decizii, refuzând alte declarații. Comandamentul operațional al forțelor armate a făcut același lucru, confirmând demisia lui Piotrovsky. „Fiecare soldat are dreptul să depună o astfel de cerere, generalul a profitat de aceasta”, a declarat purtătorul de cuvânt al comandamentului, locotenent-colonelul Jacek Goryszewski.

Polsat notează că tensiunea în armata poloneză durează de câteva luni; conflictul a izbucnit după un scandal legat de o rachetă căzută care a fost găsită în apropierea orașului Bydgoszcz în luna mai. Atunci ministrul apărării naționale al Poloniei, Mariusz Blaszczak, l-a învinuit pe Piotrowski pentru cele întâmplate, l-a acuzat de neglijență și a propus demiterea lui.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Articole relationate

    Categorii populare