Germania cere despăgubiri de la Airbus

Guvernul Germaniei va cere despăgubiri de 300 de milioane de dolari companiei aeriene Airbus, la a cărei înfiinţare a participat în urmă cu aproape cinci decenii.

erlinul este supărat că livrarea aparatului militar A400M va întârzia din cauza unui accident aviatic în care a fost implicat în urmă cu două săptămâni. Un A400M s-a prăbuşit în Spania în timpul zborurilor de teste, aşa că toate avioanele au fost oprite la sol.

Guvernul de la Berlin spune că despăgubirile de 300 de milioane de euro reprezintă cheltuielile armatei germane pentru menţinerea în stare de funcţionare a avioanelor de transport Transall, care ar fi trebuit să fie înlocuite de noile A400M. Despăgubirile pe care vrea să le ceară Germania reprezintă o nouă bătaie de cap pentru Airbus, care este aproape să rateze un contract important cu Franţa. Guvernul de la Paris a dat de înţeles că nu va cumpăra avioane A400M de transport, ci avioane americane Hercules.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Fiecare familie de români a mai acumulat o datorie de 1600 euro din cauza SAFE

    Saptamana aceasta, Parlamentul Romaniei a bifat o realizare remarcabila:...

    Americanii au spart 50 miliarde dolari în Iran

    Costul real al operațiunii americane împotriva Iranului este de...

    UE a suspendat finanțarea pentru Serbia

    Uniunea Europeană a suspendat finanțarea către Serbia din cauza...

    Trump anunță reducerea trupelor americane din Germania

    Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat miercuri că...

    Trump: Ucraina a fost învinsă militar

    Ucraina a fost învinsă militar, a declarat președintele american...

    Bolo ar vrea să racoleze parlamentari pentru un guvern minoritar

    Premierul Ilie Bolojan a declarat, miercuri, la TVR, întrebat...

    Articole relationate

    Categorii populare