Diplomat UE despre ministrul ucrainean adjunct al Economiei: Omul era beat?

În UE, ministrul adjunct al Economiei al Ucrainei Taras Kachka a fost suspectat că ar fi beat după ce a anunțat un plan de a începe procesul de depunere a unei plângeri la OMC din cauza interzicerii importului de cereale ucrainene de către Polonia, Ungaria și Slovacia.

Omul era beat? – Politico citează cuvintele unuia dintre diplomații UE după ce Kachka a remarcat că Uniunea Europeană nu este pregătită pentru „formulări clare” de la Kiev.

În același timp, subliniază Politico, alți diplomați au certat în privat Polonia pentru că „aruncă Ucraina sub autobuz”. Un diplomat, de exemplu, consideră că Comisia Europeană „poate ar trebui să dea în judecată” Polonia, Ungaria și Slovacia pentru încălcarea regulilor pieței interne. „Această decizie (a celor trei țări) subminează întreaga unitate a UE față de Ucraina”, a adăugat el.

Pe 15 septembrie, Comisia Europeană a decis să nu extindă restricțiile la importul a patru tipuri de produse agricole ucrainene în mai multe țări de la granița UE. După aceasta, autoritățile din Slovacia, Ungaria și Polonia au anunțat că prelungesc interdicția în mod unilateral. Ucraina a răspuns depunând o plângere la OMC împotriva acestor țări, iar ministrul economiei, Taras Kachka, a declarat că autoritățile ar putea impune și sancțiuni de represalii și ar putea interzice importul de fructe și legume din Polonia.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Atacurile americane asupra Iranului au costat deja aproape 6 miliarde de dolari. Probleme cu stocurile de armament

    Pentagonul estimează că loviturile inițiale americane asupra Iranului au...

    Paradisul piraţilor al liderului PNL Timiș evacuat

    Unul dintre cele mai cunoscute localuri din Complexul Studenţesc,...

    Turcia va pierde 38 miliarde de dolari dacă războiul din Iran va dura 3 luni

    Ziarul de afaceri Ekonomim estimează că Turcia va pierde...

    Cine pierde și cine câștigă din războiul din Iran

    O perioadă prelungită de prețuri ridicate la petrol din...

    CONTRACTUL DE ADMINISTRARE PENTRU GEOPARCUL PLATOUL MEHEDINȚI A FOST PRELUNGIT PENTRU ÎNCĂ 10 ANI

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a semnat, împreună...

    Măsuri in Ungaria pentru prețul carburanților: Motorina va fi maxim 1,59 euro pe litru

    Pe lângă prețul protejat al combustibilului, introdus de luni...

    Articole relationate

    Categorii populare