spot_img
sâmbătă, 6 decembrie, 2025
5.7 C
București

SĂRBĂTOAREA COȘUȘTEI LA ILOVĂȚ

La sfârșitul săptămânii, la Ilovăț, s-a desfășurat o nouă ediție a Sărbătorii Coșuștei, un bun prilej pentru ca oamenii din zona de munte a județului Mehedinți și nu numai, să se adune în horele pornite în Poiana Mănăstirii.

Spectacolul artistic a fost asigurat de Ansamblul Dabubius al Centrului Cultural “Nichita Stănescu” din subordinea Consiliului Județean Mehedinți.

“Cu ocazia evenimentului, am vizitat șantierul noii biserici de la Mănăstirea Crivelnic, unde lucrările sunt în plină desfășurare cu binecuvântarea Preasfințitul Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei.Totodată, alături de mine au fost colegii mei din cadrul PSD Mehedinți, oameni care au susținut, de-a lungul mandatelor mele, investiții pentru locuitorii din zonă, prefectul județului Mehedinți, Alin Isuf, parlamentarii PSD, Liviu Mazilu și Alin Chirilă, vicepreședintele Consiliului Județean, Ionică Negru, directorul general adjunct al AFIR, Dorel Stăicuț, consilieri județeni și mai mulți primari din județul Mehedinți.Felicitări primarului Ionel Manțog pentru organizarea evenimentului și sunt sigur că printr-un parteneriat administrativ și chiar politic, putem realiza lucruri bune pentru locuitorii comunei Ilovăț!”, a transmis președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Articole relationate

    Categorii populare