Ministrul Energiei îngrijorat că bucureștenii ar putea rămâne fără căldură și apă caldă la iarna

Ministrul Energiei Sebastian Burduja a declarat, întrebat de îngrijorările bucureştenilor de a rămâne fără căldură şi apă caldă în iarna aceasta în contextul în care Termoenergetica, distribuitorul agentului termic în Capitală are o datorie de un miliard de lei către ELCEN, producătorul agentului termic, că i-a semnalat primarului general Nicuşor Dan că datoria este foarte mare.

El a explicat că ELCEN trebuie să achiziţioneze gaz în avans pentru producerea energiei termice pentru sezonul rece şi se apropie acel termen de 1 octombrie, iar în cazul în care nu are banii necesari nu va putea face acest lucru.

„Mai mult decât atât, ELCEN riscă să intre direct în faliment, dacă nu va avea lichidităţile necesare, pentru că este o companie care deja a fost în insolvenţă şi, conform legii insolvenţei, nu poate intra din nou în insolvenţă. Se duce direct în faliment”, a adăugat ministrul PNL.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rareș Bogdan: 10 motive să iubești la nebunie America

    10 motive să iubești la nebunie SUA. La mulți...

    Putin îi transmite lui Trump de 4 iulie că Rusia a contribuit la independența SUA

    Președintele rus Vladimir Putin l-a felicitat pe omologul său...

    Mișcarea Chinei în Germania

    Mii de companii de nișă de dimensiuni medii, coloana...

    Rușii au cucerit ultima fortăreață ucraineană din Donbas

    Konstantinovka din RPD a format principala linie de apărare...

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Suntem debaraua fraților Tate

    de Adriana Stoicescu, judecător Demența, fals numită Stat, are, de...

    The Big Short la București

    Cred că peste 10 ani România va fi în...

    Scandal cu bugetul UE: Germania vrea o reducere de 40%. ROMÂNIA AFECTATĂ MAJOR

    Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a îndemnat...

    Articole relationate

    Categorii populare