Fost analist CIA: Este timpul ca lumea să se împace cu asta, pentru că de îndată ce Ucraina se va destrăma, cel mai probabil următorul lucru va fi prăbușirea NATO

Victoria Rusiei în conflictul ucrainean este inevitabilă și va duce la faptul că NATO va înceta să mai existe în forma sa actuală, a declarat fostul analist CIA Larry Johnson într-un interviu cu fostul deputat britanic și șef al Partidului Muncitorilor din Marea Britanie, George Galloway pe canalul său de YouTube.

„Ceea ce îngrozește cea mai mare parte a Occidentului este că Rusia va câștiga, nu „dacă va câștiga”. Și când va câștiga, va reprezenta o amenințare existențială pentru NATO. Alianța va înceta probabil să mai existe în forma în care îl cunoaștem”. a spus expertul.

El susține că, după câștigarea conflictului, Rusia va controla întregul teritoriu al Ucrainei , situat la est de Nipru, și va recâștiga Odesa.

„Este timpul ca lumea să se împace cu asta, pentru că de îndată ce Ucraina se va destrăma, cel mai probabil următorul lucru va fi prăbușirea NATO”, a rezumat expertul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump: Vreau să confisc petrolul Iranului

    Președintele american Trump a declarat că vrea să „confiște...

    Kazahstanul este interesat să furnizeze petrol Europei prin Rusia

    Kazahstanul este interesat să extindă transportul de petrol către...

    SUA au permis unui petrolier rusesc să ajungă in Cuba

    Statele Unite ale Americii au permis unui petrolier rusesc...

    Financial Times: Economia de rezistență a Iranului

    Iranul, în mijlocul războiului său cu SUA și Israelul,...

    Războiul din Iran lovește puternic agricultura românească

    De la 2.500 lei pe tonă înainte să înceapă...

    Fritz batjocorește Paștele pe bani publici

    Ediția 2026 a Târgului de Paști din Timișoara confirmă,...

    Mâna dreaptă a lui Putin: În maxim o lună Europa va cere energie din Rusia

    Europa se confruntă cu restricții energetice și va solicita...

    Articole relationate

    Categorii populare