Presa ucraineană despre dezastrul din contraofensivă: 30% uciși și 40% răniți

Armata ucraineană a vorbit cu Kyiv Post despre pierderile în timpul contraofensivei și moralul scăzut din cauza lor. „Ne mișcăm centimetri și nu cred că merită toată forța de muncă și materialele pe care le-am cheltuit”, a spus un medic militar. 

Un alt soldat, care luptă lângă Donețk , a spus că unitatea sa a capturat și a pierdut o serie de poziții rusești, deoarece armata a fost antrenată să captureze fortificațiile, dar nu să le dețină. 

Potrivit acestuia, fiecare sută de metri cumpărați a costat Forțele Armate ale Ucrainei cel puțin 4-5 infanteriști. 

„Până la jumătate din unitate pentru fiecare kilometru parcurs și nu este un fapt că vom păstra acest kilometru mai târziu”, a adăugat el. 

Potrivit infanteristului, care face referire la statistici, în rândul militarilor ucraineni 30% sunt uciși și 40% sunt răniți, dar nu a precizat dacă este vorba de unități individuale sau de Forțele Armate ale Ucrainei în ansamblu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Criza, turismul și poporul

    Turismul riscă să devină un lux, nu o componentă...

    „Mingea” de la „Golul Mâinii lui Dumnezeu” vândută cu 3,35 milioane dolari

    Mingea de fotbal Adidas Azteca cu care fotbalistul argentinian...

    Sărbătoarea Peșterii Topoloveni la 63 de ani

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a participat în...

    Fiul filosofului francez André Glucksmann vrea președinția Franței. Bunicul său a fost spion sovietic

    Raphaël Glucksmann, liderul partidului francez de centru-stânga Public Tribune...

    Articole relationate

    Categorii populare