Europarlamentarul Vlad Nistor: Uniunea Europeană, în ansamblul său, trebuie să își asigure un rol mai important în regiunea Caucazului de sud

Între 19 și 22 iunie, o misiune a subcomisiei pentru securitate și apărare (SEDE) din Parlamentul European a efectuat o deplasare în Armenia pentru a analiza la fața locului situația politică și militară din această țară și din regiunea mai extinsă. Delegația a fost condusă de doamna Nathalie Loiseau, președintele subcomisiei SEDE, iar din partea grupului Partidului Popular European (PPE) au participat domnii Vlad Nistor (membru plin al SEDE și al Comisiei pentru Afaceri Externe (AFET)), Michael Gahler (coordonatorul PPE pentru AFET) și Arnaud Danjean (coordonator PPE din SEDE).

Pe lângă întâlnirile la nivel înalt avute cu lideri politici importanți de la Yerevan,  membrii acestei misiuni au efectuat și o deplasare într-o zonă de conflict, sub escortă militară, pentru a inspecta facilitățile Misiunii Uniunii Europene în Armenia (EUMA). Această structură a fost constituită la începutul acestui an, sub auspiciile Politicii Comune de Apărare și Securitate, pentru a supraveghea situația tensionată de la granițele Armeniei cu Azerbaidjanul, în regiunea Nagorno-Karabah și cu rolul de menținere a păcii  în zonă.

Eurodeputatul Vlad Nistor, care este și membru al delegației parlamentare de parteneriat UE-Armenia și al comisiei parlamentare de cooperare UE-Azerbaidjan, a declarat că Uniunea Europeană, în ansamblul său, trebuie să își asigure un rol mai important în regiunea Caucazului de sud, deoarece statele de acolo au fie aspirații pro-UE, fie doresc construirea de relații mai strânse cu lumea Euro-Atlantică. Această misiune SEDE are un rol în consolidarea acestor legături și dovedește interesul ridicat al Bruxelles-ului și al statelor membre pentru această zonă. Prezența unui număr de trei membri ai Grupului PPE evidențiază, de asemenea, locul important pe care Caucazul de sud îl are în viziunea geopolitică a celui mai mare grup politic din Parlamentul European.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ciucu taie la nou născuți

    Stimulentul financiar pentru nou-născuți va fi redus de la...

    Ratko Mladić va fi înmormântat cu cele mai înalte onoruri de stat și militare în Serbia

    Ministrul sârb al Justiției, Nenad Vujić, a declarat astăzi...

    Trump se consideră unul din cei mai „grozavi” presedinți ai Americii

    Președintele SUA, Donald Trump, se considera cel mai mare...

    Indicele de imbătrănire demografică în Giurgiu a ajuns la 171%

    Declinul demografic s-a accentuat în județul Giurgiu în primele...

    Ciucu scumpește apa pentru bucureșteni ca să facă bani francezii de la Apa Nova

    Consiliul General al Municipiului București (CGMB) a aprobat vineri...

    Nicușor a scris pentru FoxNews

    FOX NEWS (SUA), 27 august 2026 – Rusia constituie...

    Articole relationate

    Categorii populare