Secretarul de stat pentru relaţiile internaţionale în cadrul Cancelariei Prim-Ministrului Ungariei: Unde sunt banii? Comisia Europeană “are neobrăzarea” de a cere bani pentru propriile creşteri salariale, deşi oamenii care lucrează în birocraţia de la Bruxelles au nişte câştiguri uluitoare. UE a cheltuit deja peste 70 de miliarde de euro pentru a ajuta Ucraina şi sunt solicitate alte 50 de miliarde de euro

Secretarul de stat responsabil pentru relaţiile internaţionale în cadrul Cancelariei Prim-Ministrului Ungariei Zoltán Kovács a explicat că UE a cheltuit deja peste 70 de miliarde de euro pentru a ajuta Ucraina şi că sunt solicitate alte 50 de miliarde de euro în acest sens.

În opinia sa, propunerea este frivolă. Cei de la Bruxelles nu au efectuat nici decontarea resurselor cheltuite până acum, nu se ştie pentru ce anume a fost folosită exact această sumă, şi nu au fost decontate nici sumele cuvenite Ungariei, a adăugat politicianul maghiar.

Unde sunt banii? – a întrebat Zoltán Kovács, potrivit căruia din moment ce sunt solicitate noi sume mari de bani, există suspiciunea că aceste fonduri nu mai există, că au fost deja cheltuite.

Comisia Europeană “are neobrăzarea” de a cere bani pentru propriile creşteri salariale, deşi oamenii care lucrează în birocraţia de la Bruxelles au nişte câştiguri uluitoare, a mai spus secretarul de stat.

Zoltán Kovács a arătat că nu există vreo explicaţie pentru reţinerea fondurilor, “după toate standardele obiective, Ungaria a folosit şi foloseşte bine fondurile europene”. Se pare, însă, că argumentele raţionale nu contează, nu au mai rămas decât condiţiile şi argumentele ideologice, a spus oficialul maghiar.

La baza fiecărui pas făcut de guvernul ungar se află reprezentarea intereselor maghiare, a declarat Kovács. Dezacordurile tot mai mari nu provin din faptul că Ungaria a devenit mai conflictuală, ci din faptul că cei din Comisia Europeană şi din Parlamentul European încearcă să reglementeze şi să facă recomandări în tot mai multe domenii cu care uniunea nu are nicio legătură.

Hot this week

Topics

Mai mult

    SUA au pierdut al doilea avion de luptă într-o singură zi în Iran

    SUA au pierdut al doilea avion de luptă într-o...

    Iranienii l-au capturat pe pilotul american de F35 după o diversiune

    Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) l-a localizat și reținut...

    Americanii în criză de „metal de război”

    Stocurile americane de „metal de război” sunt în scădere...

    Asia în zodia jafurilor din cauza lipsei de combustibil

    Lipsa severă de combustibil cauzată de conflictul din Orientul...

    UE ia în calcul raționalizarea carburanților

    Uniunea Europeană ia în considerare măsuri precum raționalizarea combustibilului...

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA și alți 2 generali demiși de Hegseth

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA, Randy...

    Articole relationate

    Categorii populare