Ruşii au instalat sârmă ghimpată pe gardul din spatele ambasadei lor la Washington

Ambasada rusă la Washington a instalat sârmă ghimpată pe gardul din spatele clădirii, susţine Washington Post, transmite Mediafax.

Ambasada rusă din Washington are un sediu extrem de bine securizat, înconjurat de un gard înalt de fier pe toate laturile. Dar în spatele ambasadei, ruşii au sporit nivelul de securitate şi anume sârma ghimpată.

Joyce Winslow, care locuieşte la un bloc distanţă, a declarat că în opinia ei sârma ghimpată a fost instalată în ultimele săptămâni.

„Ştim că relaţiile dintre Statele Unite şi Rusia sunt tensionate, dar de ce acum? Ameninţări din partea unor activişti proucraineni? Propagandă pentru ruşii de acasă? Pentru a ţine la distanţă veveriţele? Paranoia?”, comentează Washington Post. Cotidianul susţine că a încercat să obţină o explicaţie din partea ambasadei ruse în legătură cu sârma ghimpată, dar fără succes.

 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Modele de inteligență artificială au încercat să înșele oamenii

    Institutul Britanic pentru Securitatea Inteligenței Artificiale (AISI) a anunțat...

    Într-o comună cu mulți urși se va tăia iluminatul public

    Primăria comunei Vintilă Vodă a anunțat întreruperea iluminatului public...

    FNGCIMM vine cu o soluție nouă pentru companii: finanțare garantată pentru carburant și transport

    Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici...

    Numărul firmelor dizolvate a crescut cu 13% în primele 6 luni din 2026

    Numărul firmelor dizolvate a crescut cu 12,95%, în primul...

    Un senator democrat a blocat proiectul de lege care impune noi sancțiuni împotriva Rusiei

    Senatorul democrat din Georgia, Raphael Warnock, a blocat examinarea...

    Articole relationate

    Categorii populare