spot_img
miercuri, 4 februarie, 2026
3.8 C
București

Regele SIF-urilor, aflat în arest la domiciliu, a pus mâna pe contracte de aproape 2 milioane de euro

Compania de Apă Someș SA a atribuit o licitație în valoare de peste un milion de euro unei firme patronate de ”regele” SIF-urilor, Dragoș Bîlteanu, aflat acum în arest la domiciliu, și a partenerului lui de afaceri, libanezul LAKIS NABIL, scrie Gazeta de Cluj. Dragoș Bîlteanu este soțul cântăreței Cristina Rusu.

La mijlocul lunii trecute, Compania de Apă Someș SA a atribuit o licitație în valoare de 4,6 milioane de lei firmei Industrial Energy SA care se obligă să furnizeze energie electrică. Aceasta nu este singura licitație câștigat de Industrial Energy de la statul român. În martie, o unitate militară din Constanța a atribuit o licitație de peste 3,1 milioane de lei firmei respective.

In varsta de 37 de ani, absolvent de ASE si cu un masterat in administrarea afacerilor obtinut in 2005 la Scoala Postuniversitara de Afaceri Romano-Americana, Dragos -George Bilteanu este presedintele Consiliului de administratie si Directorul General  al SIF Banat Crisana. Este supranumit si „tarul” SIF-urilor , dupa ce acesta a preluat foarte brusc conducerea SIF1 in decembrie 2012 (unde fusese membru in CA din ianuarie 2010), inlocuindu-l pe Ioan Cuzman, care condusese societatea timp de 18 ani. Tatal lui Dragos, Gheorghe Bilteanu este administrator la SIF Muntenia si fondatorul grupului de firme Romenergo. Dragos Bilteanu este casatorit cu cantareata Cristina Rus.

Bilteanu, alaturi de Nicolae Mergeani, de la SIF Muntenia, Najib El Lakis, de la SIF Banat-Crisana si de inca alte doua persoane au fost retinuti de procurorii DIICOT, in dosarul privind manipularea pietei de capitalei si delapidarea societatilor de investitii financiare. Initial acestia au fost arestati. In prezent Bilteanu este în arest la domiciliu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rareș Bogdan: Cetățenii europeni așteaptă fapte

    Cetățenii europeni sunt prea inteligenți pentru a fi manipulați...

    SURPRIZĂ: Prim-ministrul Letoniei și președintele Estoniei au solicitat UE să înceapă negocieri cu Rusia

    Prim-ministrul Letoniei, Evika Silina, și președintele Estoniei, Alar Karis,...

    Xi l-a sunat pe Trump după ce a vorbit cu Putin

    Președintele chinez Xi Jinping a vorbit la telefon cu...

    Putin curăță un om cheie de la Kremlin

    Președintele rus Vladimir Putin l-a demis pe Serghei Ivanov...

    Șeful liberal al CJ Cluj: PARTIDUL LABAGIILOR

    𝐏𝐚𝐫𝐭𝐢𝐝𝐮𝐥 𝐋𝐚𝐛𝐚𝐠𝐢𝐢𝐥𝐨𝐫?!? (Prezentul text este un pamflet) ”Adevărul” a...

    Piața imobiliară s-a prăbușit

    În luna ianuarie 2026, au fost vândute, la nivelul...

    Articole relationate

    Categorii populare