Premierul Ciucă anunță o investiție pentru realizarea căii ferate care va lega Aeroportul Traian Vuia de Timişoara

Guvernul va aproba, în şedinţa de miercuri, o investiţie de 420 de milioane de lei care vizează realizarea căii ferate care va lega Aeroportul ‘Traian Vuia’ de municipiul Timişoara, a anunţat premierul Nicolae Ciucă.

El a anunţat şi alte proiecte care figurează pe agenda şedinţei de guvern, precum: lărgire la 4 benzi DN 1A şi măsuri de siguranţă rutieră pentru sectorul cuprins între Centura Bucureşti şi intersecţia cu şoseaua Chitila-Mogoşoaia; reparaţii capitale la podul pe DN 3B de lângă Călăraşi şi o sală de sport competiţională de nivel internaţional (Bază sportivă Turda).

„Aprobăm realizarea centurii Bucureşti şi intersecţiei cu şoseaua Chitila-Mogoşoaia, o investiţie în valoare de aproximativ 110 milioane de lei. De asemenea, veşti bune sunt şi pentru locuitorii Timişoarei, pentru că vom aproba o investiţie de 420 de milioane de lei în realizarea căii ferate care va lega Aeroportul ‘Traian Vuia’ de municipiul Timişoara. Doresc să menţionez că ambele investiţii se vor realiza din fonduri europene. De asemenea, proiecte similare se vor derula şi pentru comunităţile din localităţile Călăraşi şi Turda. Tot legat de dezvoltarea infrastructurii, continuăm seria măsurilor luate în primele două şedinţe de guvern din anul acesta, în care am aprobat peste 2 miliarde de lei. Este vorba de 1,6 miliarde de lei pentru modernizarea Canalului Dunăre-Marea Neagră şi Canalului Poarta Albă Midia-Năvodari şi, desigur, aproximativ 500 de milioane pentru construirea Stadionului ‘Nicolae Dobrin’ din Piteşti, fonduri care vor fi alocate prin Ministerul Dezvoltării”, a spus Nicolae Ciucă.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bolo vrea ca Pilonul 2 de pensii să joace la ruleta investițiilor în armament

    Blocul Național Sindical (BNS) cere retragerea imediată a unui...

    S-A RĂZGÂNDIT DIN NOU: Trump nu mai pune taxe de 20% pentru trecerea prin Strâmtoarea Hormuz

    Președintele SUA, Donald Trump, a abandonat inițiativa sa de...

    Cu cine a vrut Moscova să îl schimbe pe Assad

    Autoritățile ruse au discutat posibilitatea transferării puterii în Siria...

    UE nu a putut impune noi sancțiuni împotriva Rusiei din cauza gazelor și Raiffeisen

    Principalele probleme controversate dintre țările europene care nu au...

    Rușii l-au demisionat pe șeful concernului de apărare al Ucrainei

    Directorul general al concernului de apărare de stat ucrainean...

    Marii armatori refuză să plătească taxe lui Trump pentru trecerea prin Strâmtoarea Hormuz

    Marile companii de transport maritim au criticat propunerea președintelui...

    Firma de casă a lui Boc a eșuat in Oradea lui Bolo

    Constructorul de casă al liberalilor clujeni, Nord Conforest, aparținând...

    Scandalul plăcuțelor bilingve din Sfântu Gheorghe

    Primăria Sfântu Gheorghe a început schimbarea plăcuțelor bilingve cu...

    Articole relationate

    Categorii populare