Suedia: Scăderea economiei va fi mai profundă şi mai lungă faţă de cât credea Guvernul

Economia suedeză se va contracta cu 0,7% în 2023 din cauza crizei energetice din ultimele luni, conform ultimelor previziuni publicate marţi de Guvernul ţării, relatează agenţia EFE.

Suedia, care se estimează că va încheia anul acesta cu o creştere a Produsului Intern Brut de 2,8%, va rămâne într-o situaţie economică scăzută în următorii trei ani.

„Inflaţia continuă să fie ridicată şi scăderea economiei va fi mai profundă şi mai lungă faţă de cât credea Guvernul”, a avertizat ministrul Finanţelor, Elisabeth Svantesson.

Previziunile oficiale semnalează că indicele preţurilor de consum (IPC) se va menţine anul acesta la 8,3%, va creşte la 8,9% în 2023 şi va scădea la 2,6% în 2024.

Şomajul va înregistra o creştere progresivă, de la 7,4% în 2022, la 7,8% anul viitor şi la 8,2% în 2024.

Datoria publică a Suediei va creşte anul acesta la 31,6%, va scădea cu două puncte şi jumătate în 2023 şi se va situa la 28,8% în 2024.

„Iarna aceasta vom vedea nişte preţuri la electricitate foarte ridicate”, a subliniat Svantesson.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vance: Serviciile de informații ucrainene încearcă să influențeze alegerile din Ungaria și America

    Serviciile de informații ucrainene încearcă să influențeze alegerile din...

    Iranul a închis toate canalele diplomatice și indirecte de comunicare cu Statele Unite

    Iranul a întrerupt toate contactele diplomatice directe și indirecte...

    Mega prostia Puterii: Închiderea Realitatea

    CNA a decis azi închiderea Realitatea Plus. Șapte vorbe...

    Banca Națională anunță că inflația va exploda

    Rata anuală a inflaţiei va creşte în intervalul martie-iunie...

    CNA închide Realitatea

    Într-o ședință tensionată, Consiliul Național al Audiovizualului a retras...

    Articole relationate

    Categorii populare