PSD nu este de acord cu introducerea unei taxe pentru energia auto-produsă din surse regenerabile

PSD a anunţat, luni, într-un comunicat oficial, că nu este de acord cu introducerea unei taxe pentru energia auto-produsă din surse regenerabile. Social-democraţii menţionează că atunci când ordonanţa de urgenţă va ajunge în dezbaterea parlamentară, PSD va depune amendamente pentru înlăturarea prevederilor care descurajează investiţiile din acest sector şi va solicita o dezbatere în regim de urgenţă, astfel încât modificările să fie aprobate înainte de expirarea termenului în care trebuie emise normele de aplicare.

”PSD nu este de acord cu introducerea unei taxe pentru energia auto-produsă din surse regenerabile. Chiar dacă s-ar aplica din 2026, o astfel de măsură ar avea ca efect descurajarea investiţiilor în acest domeniu, ceea ce contravine obiectivelor României de a dezvolta surse alternative de energie electrică. PSD consideră că, în actualul context economic, statul trebuie să încurajeze gospodăriile şi IMM-urile care pot face investiţii în sisteme de producţie de energie regenerabilă, pentru acoperirea consumului propriu şi, eventual, pentru livrarea surplusului în sistemul energetic naţional”, precizează social-democraţii.

”Ca atare, atunci când ordonanţa de urgenţă va ajunge în dezbaterea parlamentară, PSD va depune amendamente pentru înlăturarea prevederilor care descurajează investiţiile din acest sector şi va solicita o dezbatere în regim de urgenţă, astfel încât modificările să fie aprobate înainte de expirarea termenului  în care trebuie emise normele de aplicare”, spune PSD. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Tranzacții ciudate de miliarde de dolari pe piața petrolieră

    Departamentul de Justiție al SUA, împreună cu Comisia pentru...

    Fost șef al CE Oltenia despre Bolo: Spune prostii

    ”Bolojan habar nu are ce înseamnă instalație de stocare...

    Samsung învinsă in China

    Samsung Electronics a anunțat că suspendă vânzările de electrocasnice...

    Albanezul Coldea

    ”Albania sub conducerea agențiilor străine” este titlul unui material publicat în...

    Zilele Elevilor revin la Severin, pe 14 și 15 mai

    Municipiul Drobeta-Turnu Severin se pregătește pentru o nouă ediție...

    „Șocul plasticului”

    Pe fondul crizei petroliere cauzate de operațiunea militară din...

    Articole relationate

    Categorii populare