spot_img
marți, 3 februarie, 2026
-1.5 C
București

Expert chinez în studii americane și cercetător la Academia Chineză de Științe Sociale: Țările europene membre ale NATO vor reduce drastic în această iarnă asistența militară acordată Ucrainei

Țările europene membre ale NATO vor reduce drastic în această iarnă asistența militară acordată Ucrainei, a declarat Lu Xiang, expert în studii americane și cercetător la Academia Chineză de Științe Sociale, pentru Global Times.

„Se crede că oficialii NATO, [secretarul general Jens] Stoltenberg în special, se vor confrunta în curând cu grămezi crescând de presiune. Chiar dacă el a îndemnat țările europene să continue să furnizeze aprovizionare Ucrainei, judecând după situația reală a țărilor europene, dacă ei continuă, va fi o povară insuportabilă pentru ei înșiși. O astfel de asistență nu este cu siguranță durabilă”, a spus Lu.

„Nu numai Ucraina, ci și Europa se vor confrunta cu o iarnă foarte grea și provocatoare. Liderii țărilor europene nu doresc să vadă aceste probleme persistând, deoarece le va împiedica să obțină mai mult sprijin în alegeri. Ca urmare, scăderea bruscă a NATO în sprijinul Ucrainei este un scenariu probabil, cu proviziile păstrându-se doar la nivel simbolic”, crede analistul.

„Ulterior, țările NATO sau europene pot începe negocieri cu Rusia, în încercarea de a potoli criza și de a face poporul din Ucraina și Europa să revină la o viață relativ normală”, a menționat Lu.

Secretarul general al NATO Jens Stoltenberg, vorbind într-un interviu pentru ziarul german Welt am Sontag, a recunoscut că sprijinul pentru Ucraina în conflictul actual este foarte costisitor pentru Occident, dar în același timp a cerut „menținerea și creșterea” asistenței pentru Kiev.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ungaria acuză manifestările „antimaghiare” din România: Evacuarea unui abate și FK Csíkszereda

    Manifestările antimaghiare sunt în continuare prezente în România atât...

    Ambasadorul britanic in Dâmbovița: Investiție într-un proiect energetic

    Ambasadorul Marii Britanii la București, Giles Portman, a declarat,...

    Fosta asistentă a lui Epstein: Epstein i-a prezentat-o ​​pe Melania lui Donald Trump

    Dosarele declasificate ale lui Jeffrey Epstein, acuzat de trafic...

    Macron anunță că va vorbi cu Putin

    Președintele francez Emmanuel Macron a declarat că o posibilă...

    Senatoarea Horga: Românii au suportat costurile unui deficit mare și așteaptă rezultate, nu populism

    Începem o nouă sesiune parlamentară cu o responsabilitate clară:...

    Șeful partidului lui Le Pen se spală pe mâini de Trump

    Jordan Bardella, preşedintele partidului Reuniunea naţională (RN), mişcare adesea...

    Efectele dosarului Epstein: Lovituri pentru monarhii, Trump și Clinton

    Publicarea documentelor din dosarul Jeffrey Epstein - referitor la...

    Articole relationate

    Categorii populare