Șeful spionajului rus: Moscova deţine dovezi că Occidentul a fost implicat în acte de „sabotaj” la conductele Nord Stream

Şeful serviciului de spionaj al Rusiei a declarat, vineri, că Moscova deţine materiale ce indică faptul că Occidentul a avut un rol în fisurile de la conductele submarine de gaze Nord Stream, ce ameninţă scoaterea permanentă din funcţiune a acestora, transmit agenţiile de presă ruse.

„Deţinem materiale ce indică spre o urmă occidentală în organizarea şi implementarea acestor acte teroriste”, a transmis agenţia rusă de presă Interfax, citându-l pe Serghei Narîşkin, şeful serviciului de informaţii externe al Rusiei. Afirmaţiile lui Narîşkin constituie cea mai directă acuzaţie la adresa Occidentului din partea unui oficial rus de rang înalt. El nu a precizat ce dovezi deţine Rusia. Joi, preşedintele rus, Vladimir Putin, a afirmat că „sabotajul fără precedent” împoriva conductelor de gaze Nord Stream constituie „un act de terorism internaţional”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Scandal in PNL Brăila: Vagabondule

    La PNL Brăila e un circ de nedescris și...

    Țările NATO se ceartă înainte de summitul din Turcia

    Țările NATO nu reușesc să ajungă la un acord...

    A 30 ediție a Gărâna Jazz Festival

    Artiști din 11 țări și 21 de proiecte muzicale...

    Picasso la Iași

    Lucrări semnate de Pablo Picasso pot fi admirate, în...

    Premierul moldovean a demisionat in plin scandal Verișoara

    Premierul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, a anunțat vineri, 3...

    Articole relationate

    Categorii populare