spot_img
marți, 3 februarie, 2026
-3.8 C
București

Ministrul de externe maghiar anunță Catastrofa UE

Vorbind vineri la summitul Balcanilor Deschiși de la Belgrad, ministrul maghiar de externe Peter Szijjarto s-a concentrat asupra ostilităților din Ucraina și a menționat că acest conflict a dus la o slăbire catastrofală a Uniunii Europene, iar liderii acesteia nu au reușit să o prevină.

În cuvintele lui Szijjarto, conflictul din Ucraina, precum și „impactul său economic și criza devastatoare a aprovizionării cu energie au dus toate la o slăbire catastrofală a Europei și a Uniunii Europene”.

„În jurul acestei mese trebuie să rostim adevărul, iar adevărul este că liderii UE nu au reușit să protejeze oamenii din Europa de a plăti facturile războiului pentru care nu sunt deloc responsabili”, a susținut el.

Ministrul de externe ungar a adăugat că ar trebui purtate discuții cu privire la modul de evitare a consecințelor acestui conflict „pentru ca acesta să nu devină fatal pentru continent”.

„Toată lumea este conștientă de faptul că politica de extindere ar trebui să fie de o importanță capitală pentru Europa acum, deoarece Europa are nevoie de Balcanii de Vest”, a declarat Szijjarto.

Înalt diplomatul maghiar a reamintit că „sute de milioane de oameni sunt expuși riscului de foame” și, în consecință, Ungaria se confruntă cu „un nou nivel de agresiune a migranților de-a lungul granițelor sale”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Șeful CJ Caraș Severin, un habarnist deputat AUR și drumul morții

    În urma declarațiilor deputatului AUR Samuel Miclău, președintele Consiliului...

    După protestele din maghiarime, Kelemen Hunor cere Guvernului să reducă taxele locale

    Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat marţi că va...

    Ucrainienii ne-au distrus turismul din Deltă

    Operatorii din Delta Dunării reclamă faptul că numărul turiștilor...

    Deutsche Welle: Greșelile care îl înfundă pe Bolo

    Ilie Bolojan e primul șef de guvern liberal care...

    Creșterea TVA se dovedește un eșec de proporții

    Guvernul a câştigat 11 mili­arde de lei (2 mld....

    Șeful Poliției ucrainiene: Majoritatea ucrainienilor nu vor să se înroleze in Armată

    Majoritatea ucrainenilor care urmează să îndeplinească serviciul militar nu...

    Ungaria acuză manifestările „antimaghiare” din România: Evacuarea unui abate și FK Csíkszereda

    Manifestările antimaghiare sunt în continuare prezente în România atât...

    Ambasadorul britanic in Dâmbovița: Investiție într-un proiect energetic

    Ambasadorul Marii Britanii la București, Giles Portman, a declarat,...

    Articole relationate

    Categorii populare