spot_img
luni, 22 decembrie, 2025
3.3 C
București

Numărul de turiști nu a scăzut numai la Mamaia: Și la munte e dezastru, iar în Maramureș gradul de ocupare e de 30%

Stațiunea Păltiniș, județul Sibiu, a înregistrat în acest an o scădere vizibilă a turiștilor spre deosebire de anii trecuți. Acest lucru se observă atât în staținile de la munte, cât și pe litoral, scrie Digi 24.

Cornel Posea, manager de hotel din Păltiniș a declarat că turiștii s-au împuținat și că mulți dintre cei care veneau des în stațiune acum ajung din ce în ce mai rar.

„Simțim o schimbare a turiștilor sau simțim că turiștii, cei care se întorceau mai des la noi, poate vin acum mai rar. Și vin alții care încă nu ne-au vizitat sau ne descoperă abia acum. E clar că anii sunt diferiți. În acest moment, cred că peste tot au scăzut gradele de ocupare și cererea pe turismul intern”, a spus acesta pentru Digi 24.

Aceeași situație se întâmplă și în pensiunile din Maramureș.

„Dacă este de 30% în acest moment. Numărul turiștilor este foarte mic în această perioadă față de anul trecut, față de anii de dinainte de pandemie. În mod cert, principala cauză este cea a puterii de cumpărare a oamenilor, având in vedere inflația și creșterea prețurilor”, a declarat Liliana Topan, proprietar de pensiune din Maramureș.

Și la Cavnic sunt mai puține rezervări, cu aproximativ 40% față de anul trecut.

„Dacă înainte puteam să facem o previziune și apăreau cu două-trei luni înainte lumea își rezerva, acum se întâmplă aproape de pe o săptămâna pe cealaltă dacă sună să-și facă rezervări. Noi am fost și nevoiți să ridicăm prețurile de la începutul anului, se ține mult de bani, pentru că se prefigurează a urma o recesiune economică, o criză și lumea este destul de speriată”, a spus Adrian Moldovan, proprietar de pensiune.

Specialiștii din turism spun că această scădere a numărului de turiști se datorează și faptului că restricțiile de călătorie au fost ridicate, iar mulți români au optat pentru destinații din afara țării.

Cererea pentru vacanţe pe litoralul românesc a scăzut în acest an cu aproximativ 30%, iar cea mai mare scădere este în stațiunea Mamaia.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor desființat de unul din susținătorii săi: CATASTROFĂ

    Sorin Ioniță, președintele Expert Forum, un susținător al lui...

    „Frații” lui Bolo dau atacul la B in presa trumpistă

    Acum cîteva zile presa a relatat că magnații suedezo-români Ioan și...

    Nicușor calcă statul de drept in picioare. REACȚIE DE LA VÂRFUL CSM

    Judecătorul Alin Ene, membru în Consiliul Superior al Magistraturii,...

    Pe cine consideră Trump omul cheie in negocierile pentru Ucraina

    Președintele american Donald Trump se bazează pe ginerele său,...

    Prietenul lui Zele cu wc-urile de aur găsit in Israel

    Jurnaliștii l-au găsit pe omul de afaceri ucraineanTimur Mindich...

    92% dintre maghiarii din Transilvania au încredere in Viktor Orbán

    În rândul maghiarilor din Transilvania, Viktor Orbán este cel...

    Articole relationate

    Categorii populare