Ministrul olandez de externe cere să fie combătut „sentimentului de oboseală” al europenilor după mai bine de patru luni de război în Ucraina

„Pericolul este maxim pentru continentul nostru” avertizează în Le Monde ministrul olandez de externe Wopke Hoekstra conform RFI.

El face apel la combaterea sentimentului de oboseală după mai bine de patru luni de război în Ucraina.

„Trebuie să continuăm să ajutăm Ucraina, să livrăm arme, să discutăm despre sancțiuni, să vorbim despre dreptate pentru crimele de război comise, deși știm că este dificil și să vorbim despre reconstrucția țării. Este important să explicăm publicului larg ce facem și de ce o facem, pentru că pericolul este maxim pentru continentul nostru. Putin duce un război ca din secolul al XIX-lea, fără respect pentru viețile umane și regulile internaționale. Cred că oamenii înțeleg ce se întâmplă. Trebuie să fim siguri că ne putem încălzi în continuare casele, fabricile, școlile, spitalele, la un preț accesibil pentru cetățeni și guverne. Trebuie să combinăm această criză pe termen scurt cu obiectivele noastre pe termen lung de a combate încălzirea globală și de a atinge neutralitatea carbonului. Acesta este motivul pentru care accelerăm dezvoltarea terminalelor GPL și ne uităm către surse regenerabile. De asemenea, am convenit, în cadrul coaliției de guvernământ din Țările de Jos, că energia nucleară trebuie să facă parte din mixul nostru energetic, așa cum a fost în Franța de ani de zile.Conștienți de zece sau cincisprezece ani de dependența noastră energetică de regimul lui Putin, ar fi trebuit să anticipăm acest punct”, a spus șeful diplomației din Țările de Jos pentru Le Monde.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Iranienii l-au capturat pe pilotul american de F35 după o diversiune

    Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) l-a localizat și reținut...

    Americanii în criză de „metal de război”

    Stocurile americane de „metal de război” sunt în scădere...

    Asia în zodia jafurilor din cauza lipsei de combustibil

    Lipsa severă de combustibil cauzată de conflictul din Orientul...

    UE ia în calcul raționalizarea carburanților

    Uniunea Europeană ia în considerare măsuri precum raționalizarea combustibilului...

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA și alți 2 generali demiși de Hegseth

    Șeful Statului Major al Forțelor Terestre ale SUA, Randy...

    Trump l-a demis pe procurorul general din cauză că nu a făcut dosare adversarilor săi politici

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a confirmat...

    Articole relationate

    Categorii populare