spot_img
joi, 5 februarie, 2026
7.9 C
București

Putin interzice eliberarea de licențe pentru exploatarea resurselor minerale de către companiile străine

Președintele rus Vladimir Putin a semnat o lege care interzice eliberarea de licențe pentru exploatarea resurselor minerale de către companiile străine.

Potrivit legii, pot fi utilizatori ai resurselor minerale naționale numai entitățile juridice înființate în conformitate cu legea Federației Ruse, precum și întreprinzătorii individuali, care sunt cetățeni ai Rusiei. Pentru a continua să lucreze în Rusia, companiile străine vor trebui să creeze persoane juridice în Federația Rusă și să le transfere drepturile de utilizare ale terenurilor și subsolului. Licențele valabile pentru dreptul de utilizare a subsolului deținute de străini vor fi transferate entităților ruse sau returnate fondului de subsol.

Legea prevede că, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare, persoanele juridice străine trebuie înștiințate cu privire la necesitatea transferului dreptului de folosință a unui teren subsol către o persoană juridică rusă. După aceea, în termen de 90 de zile, utilizatorii străini de subsol trebuie să își creeze o entitate juridică în conformitate cu legislația Federației Ruse pentru a-și continua activitățile.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Dosarul Epstein se detonează și la Forumul de la Davos

    Organizatorii Forumului Economic Mondial au anunțat joi deschiderea unei...

    Cele mai multe concedieri in SUA de la criza din 2009

    Companiile americane au anunțat cel mai mare număr de...

    China nu vrea zona de metale rare dorită de SUA din care vrea să facă parte și România

    China și-a exprimat joi opoziția față de propunerea SUA...

    Jeffrey Sachs: Cazul Epstein este o capcană a Mossad pentru elita de la Washington

    Finanțatorul american Jeffrey Epstein, cu reputație scandaloasă, și dosarul...

    Trump: Aproape am realizat pacea in Ucraina

    Statele Unite depun eforturi mari pentru a pune capăt...

    Avocata prinsă cu șpagă de 60.000 de euro in arest la domiciliu

    Avocata Adriana Georgescu, prinsă în flagrant delict de către...

    Articole relationate

    Categorii populare