Premierul Ciucă: Guvernul României este pregătit să sprijine parcursul european al Republicii Moldova, Ucrainei şi Georgiei

Guvernul României este pregătit să sprijine parcursul european al Republicii Moldova, Ucrainei şi Georgiei, a afirmat, vineri, premierul Nicolae Ciucă, după ce, în aceeaşi zi, Comisia Europeană a transmis un mesaj pozitiv cu privire la statutul de candidat la UE şi perspectiva de membru în cazul celor trei state.
 

„Astăzi, Comisia Europeană a transmis un mesaj pozitiv cu privire la statutul de candidat la UE şi perspectiva de membru pentru Republica Moldova, Ucraina şi Georgia. Guvernul României este pregătit să sprijine parcursul european al partenerilor noştri apropiaţi din est şi aspiraţiile cetăţenilor lor pentru societăţi mai prospere şi mai democratice”, a afirmat Nicolae Ciucă într-un mesaj publicat pe pagina de Facebook a Guvernului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Noul guvern ungar vrea să taie vizele pentru lucrătorii din afara UE

    Noul guvern al Ungariei se confruntă cu presiuni tot...

    A negociat Xi Coreea de Nord cu Trump?

    În urma vizitei președintelui american Donald Trump în China,...

    Premierul socialist spaniol, umilit in Andaluzia

    În alegerile regionale din Andaluzia spaniolă, care au avut...

    Un cioban și bazele secrete israeliene din desertul irakian

    O a doua bază militară secretă israeliană se află...

    Taiwanul se teme că va fi obiectul unui târg chino-american

    Președintele taiwanez Lai Ching-te a declarat, duminică, că securitatea...

    Articole relationate

    Categorii populare