Ucraina: Trebuie să împrumutăm 5 miliarde de dolari lunar. Dacă nu îi primim, va trebui să reducem cheltuielile

Veniturile bugetare ale Ucrainei acoperă mai puţin de jumătate din cheltuieli în urma invaziei Rusiei, iar instituțiile statului vor trebui să reducă drastic cheltuielile bugetare dacă nu va sosi mai multă asistență financiară externă, a declarat șeful comisiei financiare din cadrul Radei Supreme Danilo Ghetmanțev conform BucPress din Cernăuți.

„Trebuie să împrumutăm 5 miliarde de dolari lunar. Dacă nu îi primim, va trebui să reducem cheltuielile”, a declarat marţi Ghetmanțev în emisiunea unui telemaraton de informare.

El a spus că Guvernul a colectat 101 miliarde de grivne (3,42 miliarde de dolari) din taxe în luna mai, dar a trebuit să cheltuiască 250 de miliarde de grivne pentru finanţarea armatei şi pentru sprijinirea oamenilor care au fost forţaţi să îşi părăsească locuinţele sau ale căror case au fost distruse.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Un nou drum se modernizează in Mehedinți

    Lucrările de modernizare a drumului județean DJ 671E, pe...

    Poliția din Drobeta Turnu Severin are sediu modern

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a participat la...

    CJ Mehedinți se digitalizează

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a semnat contractul...

    Copiii mehedințeni, locul 1 la Festivalul Internațional al Șahului în Școală

    Performanță remarcabilă pentru șahul mehedințean. La finalul lunii iunie,...

    Verișoara o dinamitează pe Maia

    „Ziarul de Gardă” (ZdG) a publicat luna trecută o...

    Lovitură pentru Bolo de la Tribunal

    Tribunalul București a dat, azi, prima lovitură judiciară serioasă...

    Senatoarea Horga: Tentativa PSD de a bloca lupta împotriva evaziunii fiscale a eșuat

    Tentativa PSD de a bloca lupta împotriva evaziunii fiscale...

    Articole relationate

    Categorii populare