Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić: Pledez pentru integritatea teritorială a Serbiei cum pledează reprezentanții occidentali pentru integritatea teritorială a Ucrainei

Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, a spus marți că pledează, nici mai mult şi nici mai puțin pentru integritatea teritorială a Serbiei privind problema Kosovo, decât pledează reprezentanții occidentali pentru integritatea teritorială a Ucrainei.

Preşedintele sârb a răspuns astfel la întrebarea jurnaliştilor ce rămâne Serbiei ca argument pentru continuarea negocierilor dintre Belgrad şi Priština atunci când se aude că condiţia pentru aderarea la UE este recunoaşterea Kosovo.

„Toată fervoarea cu care ei pledează pentru integritatea teritorială a Ucrainei și eu, cu mai puțină fervoare, cu o voce mult mai liniștită, dar cu egală hotărâre, pledez pentru integritatea teritorială a Serbiei – nici mai mult, şi nici mai puțin”, a spus Vučić.

El spune că pentru prima dată de la Olaf Scholz am auzit că se cere recunoașterea Kosovo, deoarece în cadrul oficial european de negociere nu există aceasta, ci doar normalizarea deplină a relațiilor dintre Belgrad și Priština, şi nu reciprocitatea și recunoaşterea.

Preşedintele a subliniat că, în ceea ce privește respectarea statalități și a integrității teritoriale, Serbia respectă dreptul internațional, la care se referă întreaga lume.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Iranul a intrerupt o rută cheie de aprovizionare cu gaze a Turciei

    Iranul a întrerupt livrările de gaze către Turcia în...

    Rusia mutare cheie pe piața agricolă/ Mâna dreaptă a lui Putin: Avem toți așii în mână

    Reprezentantul special al președintelui Rusiei pentru investiții și cooperare...

    Iranul taxează unele nave cu 2 milioane dolari pentru trecerea prin Strâmtoarea Hormuz

    Autoritățile iraniene au început să perceapă taxe de la...

    Rabinul Freund: Este timpul ca America să-și ceară în sfârșit scuze Serbiei pentru uciderea civililor în bombardamentele NATO din 1999

    Rabinul Michael Freund, fondatorul și președintele Societății Prieteniei Sârbo-Israeliene,...

    Severin: 43 de străzi în modernizare. Lucrările au fost reluate după sezonul rece

    Lucrările de modernizare a infrastructurii din Drobeta-Turnu Severin au...

    Vance ar putea fi negociatorul cu Iranul în Pakistan

    Vicepreședintele Statelor Unite ale Americii, JD Vance, ar putea...

    Un miliardar acaparează piața transporturilor maritime în plină criză Hormuz

    Miliardarul italian Gianluigi Aponte (cu o avere netă de...

    Comisia Europeană a renunțat la planul de interzicere a petrolului rusesc

    Comisia Europeană a amânat prezentarea anunțată a unui plan...

    Articole relationate

    Categorii populare