Biden vrea cerealele și îngrășămintele rusești

Ambasadorul SUA la Națiunile Unite , Linda Thomas-Greenfield, a declarat că administrația președintelui american Joe Biden susține exportul de cereale și îngrășăminte rusești pentru a rezolva creșterea nesiguranței alimentare globale cauzate de războiul din Ucraina.

Thomas- Greenfielda spus reporterilor de la sediul ONU din New York că nu există sancțiuni către SUA pentru livrările de cereale și îngrășăminte rusești, adăugând că există nervozitate printre companii ca să se abținâ de lacomenzi , transmite AP.

Potrivit celor spuse, Statele Unite sunt gata să ofere scrisoare de garanție pentru companiile de asigurare și exportatorilor de cereale și îngrăşăminte, produse agricole foarte necesare din Rusia.

Greenfield a declarat că administrația Biden sprijină cu fermitate eforturile secretarului general al ONU, Antonio Guterres, de a permite exportul de cereale din Ucraina pe calea ferată și pe Marea Neagră, precum și eforturile sale de a se asigura că alimentele și îngrășămintele rusești au acces nelimitat pe piețele globale.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cutremur la Kiev: Procurorii cer arestarea fostului șef al administrației lui Zelenski

    Procuratura Specializată Anticorupție din Ucraina (SAPO) a cerut arestarea...

    Inflația peste 10%

    Luna aprilie va aduce un nou impuls al inflației,...

    România are o mină de aur, dar nu o exploatează

    Cu aproape 40 de staţiuni atestate şi unele dintre...

    Cine a sunat pe cine? LO Vasilescu și Bolo

    Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a postat pe  Facebook un...

    Articole relationate

    Categorii populare