CTP, Iohannis și clanțele frecate

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a declarat la DIGI 24 că situaţia în care se află fostul consilier prezidenţial George Scutaru ridică un semn de întrebare asupra modului în care îşi alege sfătuitorii preşedintele Klaus Iohannis. Editorialistul este de părere că persoanele alese pentru funcţia de consilier prezidenţial nu ar trebui să provină din mediul politic.

De aici, se ridică următoarea chestiune: cum își alege oamenii domnul Iohannis, pentru că au fost voci care s-au ridicat, când Scutaru a fost numit, pe ce criterii a fost ales. Și în general de ce dl. Iohannis și-a luat consilieri persoane unse cu toate alifiile politicului din România, trecute prin tot felul de ciururi și dârmoane, ca să le pună consilieri acolo, persoane mai mult sau mai puțin dubioase, atinse de tot felul de vopseluri de-a lungul timpului”, a comentat Cristian Tudor Popescu la Digi24.

„E vorba de consilieri. Acela e un corp executiv. Sunt niște oameni care, prin fișa postului, ar trebui să fie fără apartenență politică și foarte buni pe anumit un domeniu, competenți pe apărare, pe educație, pe sănătate… E un mic guvern acolo. De ce a ales să-și aducă astfel de politicieni tociți? Nu găsea în țara asta niște oameni fără trecut prin tot felul de partide? Nu putea să găsească nişte tineri de la o universitate, nişte oameni care au realizat ceva în domeniul lor de competenţă?”, s-a întrebat Cristian Tudor Popescu. „N-am văzut această opțiune la dl. Iohannis. Dimpotrivă, iată, a venit cu persoane care până să ajungă la Cotroceni, trebuie să facem inventarul prin câte partide au trecut și câte clanțe au frecat”, a completat el.

Fostul consilier prezidenţial pe probleme de securitate naţională, George Scutaru, este urmărit penal pentru complicitate la luare de mită şi spălare de bani și a fost pus sub control judiciar. George Scutaru a fost denunţat de preşedintele suspendat al Consiliului Judeţean Buzău, Cristinel Bîgiu. Acesta din urmă se află în arest preventiv şi a fost trimis în judecată pentru că ar fi luat mită un milion de euro. O parte din aceşti bani, susţine Cristinel Bîgiu, au ajuns în 2008 la filiala PNL Buzău, condusă la acea vreme de George Scutaru, şi au fost folosiţi pentru finanţarea campaniei electorale. La începutul lui martie, George Scutaru a demisionat din funcţia de consilier prezidenţial, în care fusese numit de doar două luni.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cel mai frumos castel baroc din România a fost restaurat

    După aproape trei ani în care ecoul uneltelor de...

    „O Șansă în Plus Prin Învățământul Profesional și Tehnic” in Mehedinți

    În cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Mehedinți a...

    Mamutul descoperit in Dunărea secată lângă Ruse

    Specialiști de la Muzeul Regional de Istorie din Ruse...

    Trump despre metalele rare din Ucraina: Luăm ce vrem de acolo

    Președintele SUA, Donald Trump, a descris acordul privind metalele...

    Mizele ascunse din scandalul migranților din Ceuta: Fotbal, politică și geopolitică

    Migranții care au încercat să intre în exclava spaniolă...

    Serbia reduce supertaxa pentru medicamente cu 40%

    Măsurile de reducere a costurilor medicamentelor pentru cetățenii sârbi,...

    Articole relationate

    Categorii populare