spot_img
luni, 22 decembrie, 2025
4.2 C
București

Premierul Ciucă: Anul acesta avem cel mai mare buget de investiţii din ultimii 30 de ani 

Premierul Nicolae Ciucă a declarat, luni, că Guvernul nu a crescut nicio taxă şi România are în acest an cel mai mare buget de investiţii din ultimii 30 de ani, în valoare de 88 de miliarde de lei.

Nicolae Ciucă a afirmat la Radio România Actualităţi că România dispune şi de 80 de miliarde de euro, bani care oferă posibilitatea dezvoltării economiei şi asigurării de locuri de muncă. 

“Nu am crescut nicio taxă, iar această predictibilitate este un atu important. Anul acesta avem cel mai mare buget de investiţii din ultimii 30 de ani prevăzut în buget – 88 de miliarde de lei. De asemenea, am luat toate măsurile pentru a putea să absorbim, să atragem o sumă cât mai mare din bani europeni. Discutăm de 80 de miliarde de euro, care asigură atât stabilitate,  dar oferă posibilitatea să dezvoltăm economia, oferă posibilitatea să putem să asigurăm locuri de muncă, oferă posibilitatea să ne gândim că prin această creştere economică putem să asigurăm României reducerea decalajului între ţările din zona de est şi ţările din zona de vest”, a transmis premierul Nicolae Ciucă.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vance spune că europenii sunt nemulțumiți de conducătorii lor

    Politicile economice și de migrație eronate ale țărilor europene...

    Mehedințiul face un pas important spre dezvoltarea turismului

    Astăzi a avut loc ședința de constituire a Organizației...

    The Times: Cum trupa comică a lui Zelenski a devenit o povară politică

    Dependenta președintelui ucrainean Volodimir Zelenski de foștii săi aliați...

    Vance: Ucrainienii stiu că vor pierde controlul asupra întregii Republici Populare Donețk

    Autoritățile ucrainene înțeleg că vor pierde controlul asupra întregii...

    Danemarca sare la gâtul lui Trump pentru Groenlanda

    Ministerul danez de Externe a cerut respectarea integrității teritoriale...

    Articole relationate

    Categorii populare