Fost oficial american în Departamentul de Apărare acuză afacerile Complexului militar-industrial din SUA

Complexul militar-industrial din SUA trebuie să își asume responsabilitatea pentru izbucnirea conflictului dintre Rusia și Ucraina, a afirmat, Franklin C. Spinney, fost angajat în cadrul Departamentului de Apărare, adăugând că acesta va avea câștiguri pe termen mediu și lung din conflict, însă va produce mari pierderi economiei americane, transmite Radio China.

Complexul militar-industrial se referă la o rețea de interes formată din armată, întreprinderi implicate în fabricația militară și Congresul american. Spinney a spus că exagerarea teoriei terorii rusești de complexul militar-industrial, în contextul conflictului din Ucraina, are ca scop crearea de pretexte pentru noi cheltuieli militare din care va putea avea un profit durabil.

El a mai spus că una din caracteristicile acestui complex este să caute noi inamici în întreaga lume. Acesta este singurul motiv logic pentru care SUA au încălcat angajamentul NATO privind neextindere spre est și ignoră preocupările raționale de securitate ale Rusiei.

În viziunea lui Spinney, influența enormă a complexului militar-industrial împiedică SUA să formuleze politici care să mențină pacea mondială. El a avertizat că construirea agresivă a complexului militar-industrial nu va face decât să crească tensiunile și va fi în defavoarea păcii și securității mondiale.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Scandalul yachtului șefului Revolut

    Brokerul Cecil Wright & Partners a intentat un proces...

    Joaca americanilor cu războiul din Iran

    Conducerea militară a Comandamentului Central al Forțelor Armate ale...

    Reuters: Americanii și-au terminat stocul de rachete în Iran

    Forțele armate ale Statelor Unite și-au utilizat în cele...

    Farsorii ruși au tradus-o pe Merkel

    Farsorii ruși Vovan (Vladimir Kuznețov) și Lexus (Aleksei Stoliarov)...

    Fosta purtătoare de cuvânt a lui Zelenski: Face miliarde de euro din război

    Iulia Mendel, fosta purtătoare de cuvânt a președintelui Ucrainei,...

    Festivalul Național Concurs de Folclor „Ponoare, Ponoare”

    Festivalul Național Concurs de Folclor „Ponoare, Ponoare”, ajuns la...

    Agricultorii români plătesc cel mai mare cost la motorină din lume

    Agricultorii români suportă unele dintre cele mai ridicate costuri...

    TVA 0% pentru sistemele fotovoltaice de până la 27 kW și pentru bateriile de stocare cum e in Germania?

    Asociația Prosumatorilor și a Comunităților de Energie (APCE) solicită...

    Articole relationate

    Categorii populare