spot_img
sâmbătă, 6 decembrie, 2025
3.9 C
București

Premierul ucrainean acuză Occidentul: Europa „a ales drumul pacificării cu agresorul” de ani de zile, în loc să „apere valorile democrației, statul de drept și drepturile omului”

Europa „a ales drumul pacificării cu agresorul” de ani de zile, în loc să „apere valorile democrației, statul de drept și drepturile omului”, a declarat luni, în fața Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, premierul ucrainean, Denîs Șmîhal.

Premierul ucrainean a criticat Consiliul Europei pentru restabilirea dreptului de vot al Rusiei în 2019, după ce și relațiile cu țara lui Putin au fost restabilite printr-o decizie care a trecut cu ușurință peste confiscarea ilegală a Peninsulei Crimeea în 2014.

Decizia de a readuce Rusia în rândul țările civilizate „a arătat o slabă înțelegere a amenințării reale pe care o reprezintă regimul lui Putin”, a spus Șmîhal, adăugând că Europa a ales mai degrabă „drumul pacificării cu agresorul decât al apărării valorilor democrației, statului de drept, a drepturilor omului”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Articole relationate

    Categorii populare