Zelensky: Banii pe care îi primim nu sunt gratis

Țările occidentale ajută Ucraina, dar Kievul încă nu plătește pentru asta, a declarat președintele ucrainean Vladimir Zelensky.

„Banii alocați de Europa și alte națiuni sunt cheltuiți doar pentru ajutor umanitar sau pentru arme. Uneori, noi primim arme direct, dar trebuie să înțelegeți că totul are prețul lui”, a spus el. „De câte ori se menționează banii pe care îi primim – ei bine, toți au un cost, nu sunt gratis”, a spus el, fără a da detalii.

Președintele ucrainean Vladimir Zelensky a spus că atât Rusia, cât și Occidentul ar trebui să ofere garanții de securitate țării sale.

„În afară de Federația Rusă, garanțiile de securitate ar trebui să fie oferite și de alți lideri”, a spus el într-un interviu acordat presei străine sâmbătă.

Președintele ucrainean a spus că NATO nu oferă nicio protecție țării sale.

„Ceea ce avem nevoie acum nu sunt cuvinte, ci garanții de securitate <…> din partea țărilor și uniunilor de țări care sunt capabile să le ofere”, a spus el. „Nu vrem să mai purtăm războaie”.

Zelensky a continuat spunând că negocierile ruso-ucrainene continuă.

„Grupurile de negociatori ucraineni și ruși discută unele chestiuni”, a spus el, adăugând că țara sa a informat alte state despre discuțiile în curs.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Președintele Serbiei: În două-trei zile, Dunărea va deveni nenavigabilă

    Dunărea va deveni nenavigabilă în două-trei zile din cauza...

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Porțile de Fier 1 funcționează la 20% din capacitate, iar Porțile de Fier 2 la 30%

    Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă...

    Cine a fost ținta atentatului de la Moscova

    Sărbătorirea a celei de-a 55-a aniversări a comandantului șef...

    Asaltul francmasonilor in universitățile britanice

    Francmasonii britanici încearcă să atragă tineri în rândurile lor....

    Mașina Timpului la Castrul Roman de la Călugăreni

    Muzeul Județean Mureș a reușit să deschidă porțile unei...

    Rusia a distrus exporturile Ucrainei: Firmele sunt afectate deoarece nu își pot plăti împrumuturile

    Exporturile ucrainene sunt îngreunate și, în unele cazuri, suspendate,...

    Articole relationate

    Categorii populare